Τσέλσι

Τσέλσι… παρών, στο χαλαρό την Μπράιτον!

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι που επικράτησε στο Λονδίνο με 2-0 της Μπράιτον!

Η Τσέλσι φιλοξένησε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» την Μπράιτον, με την ομάδα του Λάμπαρτν να παίρνει εύκολα την νίκη με 2-0!

Με αυτήν την νίκη η Τσέλσι επέστρεψε στα τρίποντα και ανέβηκαν στους 11 βαθμούς. Από την άλλη η Μπράιτον παρέμεινε στους 6. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός πως ο Πούλισιτς έμεινε εκτός ενδεκάδας για μια ακόμη φορά!

Στην αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έψαχναν περισσότερο το γκολ. Η Μπράιτον έδειξε από την αρχή πως ήρθε στο Λονδίνο για να… αμυνθεί και να κλέψει αν της δοθεί η ευκαιρία το ματς. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους μπλε ήρθε στο 15′ . Ενώ, Πέδρο και Μπάρκλεϊ σπατάλησαν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Παρ’όλα αυτά το 0-0 παρέμεινε…

Νωρίς-νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να διώξουν το άγχος! Συγκεκριμένα στο 50′ ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Τσέλσι. Ο Ζορζίνιο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων!

Οι Λονδρέζοι έλεγχαν τον ρυθμό απόλυτα και κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους, σημειώνοντας ένα ακόμα γκολ. Στο 76′ ο Γουίλιαν σφράγισε με ένα τυχερό γκολ το τρίποντο για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τους «μπλε» να σημειώνουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα!