Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Ρεάλ Μαδρίτης

Μπενζ-αίμα δάκρυα και ιδρώτας (vid)

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να διασώζεται από το αγωνιστικό «ναυάγιο» και των δύο ομάδων της Μαδρίτης, Ρεάλ και Ατλέτικο έμειναν στο 0-0 με τον Ζιντάν να... πατά κορυφή.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχτηκε την μεγάλη αντίπαλο της πόλης, Ρεάλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ένα παιχνίδι στο οποίο περιμέναμε ότι θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον αλλά οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές μας διέψευσαν.

Η Ρεάλ, πριν από την 7η αγωνιστική, ήταν στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Ατλέτικο ήταν 4η με 13 βαθμούς. Άρα το μόνο που ήθελε η ομάδα του Ζιντάν ήταν νίκη για να διατηρηθεί στη κορυφή.

Το πρώτο μέρος μας απογοήτευσε τόσο στη «δράση» όσο και στις φάσεις που απείλησαν οι δύο ομάδες. Λίγες ήταν και οι αποκρούσεις των δύο τερματοφυλάκων, σε ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο. Ενδεικτικό ήταν το ότι και οι δύο είχαν μόλις απο μία καλή ευκαιρία για γκολ. Οι γηπεδούχοι με τον Φέλιξ στο 8ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Κροος λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ προσπάθησε περισσότερο να αμυνθεί και να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις. Αυτό το κατάλαβε ο Σιμεόνε που είχε παρατάξει την ομάδα με μοναδικό σκοπό την επίτευξη του γκολ. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να επιδείξει κάτι το αξιόλογο στην εστία του Κουρτουά.

Απεναντίας η μεγάλη φάση το αγώνα ήταν της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Νάτσο έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Μπενζεμά πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Όμπλακ με τρομερή απόκρουση αρνήθηκε το γκολ.

Ο Ζιντάν πέρασε ως αλλαγή τους Μόντριτς και Γιόβιτς όμως το αποτέλεσμα δεν μπόρεσε να αλλάξει. Ένα κάκιστο παιχνίδι στο Μετροπολιτάνο πράγμα το οποίο δεν μας έχουν συνηθίσει οι δύο ομάδες στο παρελθόν.  Παρόλα αυτά το 0-0 έμεινε ως το τέλος. Η Ρεάλ παραμένει στη κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς έναν παραπάνω από τη Γρανάδα και την Ατλέτικο Μαδρίτης.