Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μπαρτσελόνα

Σαν Σήμερα: “Η πρώτη φορά που ο Μέσι πάτησε χορτάρι”(vid)

Σαν σήμερα πραγματοποίηθηκε το ίστορικό ντεμπούτο του Λιονέλ Μέσι.

Σαν σήμερα πριν ακριβώς 16 χρόνια ο Λιονέλ Μέσι έκανε ντεμπούτο. Ήταν μόλις το πρώτο του ματς και δεν ήταν καν επίσημο παιχνίδι. Ήταν ένα φιλικό της Μπαρτσελόνα με την Πόρτο, στο οποίο ο Αργεντινός σούπερ σταρ πέρασε ως αλλαγή και είχε ουσιαστικά την πρώτη του επαγγελματική ποδοσφαιρική εμπειρία.

Τότε, ο κοντούλης και φανερά πιτσιρικάς Μέσι έπαιξε 15 λεπτά. Μπήκε για το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, χωρίς να καταφέρει να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του. Ήταν μόλις 16 χρονών και από τότε, είχε το προσωνύμιο ο “νέος Μαραντόνα”. Image result for messi debut vs porto

Είναι απίστευτο να βλέπεις το βίντεο από την αναμέτρηση που τότε ο μικρός Μέσι κάνει τα πρώτα του δειλά βηματάκια. Σε σχέση πάντα με αυτό που έχει καταφέρει μέχρι σήμερα, είναι σχεδόν ανατριχιαστικό. Έχει καταρρίψει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Έχει κατακτήσει σχεδόν τα πάντα. Έχει καταφέρει να θεωρείται από πολλού ο κορυφαίος όλων των εποχών. Κι όμως, στο παρακάτω βίντεο, είναι απλά ένα παιδί.

Μάλιστα, στο 80′, μόλις 5 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, χάνει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία. Βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα μπροστά από το πέναλτι. Ένα μικρό “τζαρτζάρισμα”, τον έριξε κάτω και τον έκανε να πλασάρει άσχημα. 16′ χρόνια μετά, Στο 86′ είχε ακόμα μια μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει, αφού έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα αλλά τελικά πάσαρε λάθος. Μάλλον άφησε όλα τα γκολ για μετά…