Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Τότεναμ

Ένα λάθος τον “λύγισε”!(vid)

Ο Ολυμπιακός μπορούσε, αλλά μετά το λάθος του Μεριά, δεν άντεξε και ηττήθηκε με 4-2 από την Τότεναμ.

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς που άξιζε κάτι παραπάνω, λύγισε από την Τότεναμ και ηττήθηκε στο Λονδίνο με 4-2. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν μαγικά το παιχνίδι και βρέθηκαν 2-0 μπροστά μόλις στο 19′. Το τραγικό λάθος του Μεριά όμως στο 45′ έβαλε την Τότεναμ στο κόλπο, η οποία κατάφερε να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά, αλλά η μείωση του σκορ μετά το λάθος του Μεριά, άλλαξε όλο το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Πάταγε καλύτερα από την Τότεναμ και έδειχνε ότι εκείνος το ήθελε περισσότερο. Στο 6′ ο Αραμπί με ένα φοβερό σουτ, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό και πάγωσε το Λονδίνο. Στο 19΄ ο Σεμέδο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε ελπίδες στους Πειραιώτες για μια μεγάλη έκπληξη. Σε όλο το ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, η Τότεναμ όμως κατάφερε να μειώσει πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ο Μεριά έκανε ένα τρομερό λάθος και ο Άλι ξαναέβαλε την ομάδα του στο ματς, με τελείωμα από κοντά. Image

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά. Εξαργύρωσαν το δυναμικό τους ξεκίνημα και στο 50΄ο Κέιν ισοφάρισε. Γρήγορη εκτέλεση πλαγίου, έφερε τον Μούρα σε πολύ καλή θέση. Αυτός γύρισε την μπάλα και ο Κέιν από κοντά σκόραρε. Το ματς παρέμεινε ανοιχτό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν για την νίκη. Στο 72′ ο Οριέ με ωραίο δυνατό τελείωμα έκανε την απόλυτη ανατροπή και έβαλε μπροστά την ομάδα του. 5′ λεπτά αργότερα, ο Κέιν με κεφαλιά τελείωσε το ματς, ύστερα από ωραία σέντρα του Έρικσεν.