Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Άρσεναλ

Τα… «κανόνια» έχουν σκουριάσει για τα καλά! (vid)

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Άρσεναλ, η οποία γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Μπράιτον στο "Εμιρέιτς"!

Νέα γκέλα για την Άρσεναλ η οποία ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από την Μπράιτον. Δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι οι Λονδρέζοι, οι οποίοι έμειναν χωρίς νίκη για έβδομο σερί ματς στην Πρέμιερ Λιγκ! Κάκιστη εμφάνιση για τους «κανονιέρηδες», αρκετά… γιουχαρίσματα στο τέλος του ματς!

Στους 29 βαθμούς και στους -10 από την τέταρτη Τσέλσι η Άρσεναλ. Από την άλλη η Μπράιτον πήγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Άρσεναλ ήθελε διακαώς την νίκη, στο δεύτερο ματς, μετά την αποχώρηση του Ουνάι Έμερι από τον πάγκο. Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν κάπως νωθρά την αναμέτρηση και σε καμία περίπτωση δεν… έπιασαν από το “λαιμό” τους φιλοξενούμενους.

Στην Μπράιτον, έβλεπαν πως η Άρσεναλ δεν μπορούσε να απειλήσει επιθετικά. Έτσι όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 34′. Το γκολ για την Μπράιτον ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 36΄ο Γουέμπστερ με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Για μια ακόμη φορά η αμυντική λειτουργία των Λονδρέζων ήταν τραγική και της στοίχισε.  Στο 41′ οι κανονιέρηδες απείλησαν για πρώτη φορά ουσιαστικά με την κεφαλιά του Γουίλοκ ωστόσο να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους κανονιέρηδες! Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 50′. Σκόρερ για την Άρσεναλ ο Λακαζέτ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 65΄ η Άρσεναλ βρήκε και δεύτερο γκολ, ωστόσο μετά από χρήση του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ! Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ολική ανατροπή, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία της Μπράιτον. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να “κλέψουν” το τρίποντο στο 81′ με γκολ του Νιλ Μοπάι. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Μπράιτον να παίρνει ένα σπουδαίο “διπλό” στην μάχη που δίνει για να μείνει στην κατηγορία!