Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Λίβερπουλ

Λίβερπουλ σε πτήση, Έβερτον σε κρίση

Η Λίβερπουλ νίκησε με τους αναπληρωματικούς 1-0 την Έβερτον και πήρε το εισιτήριο για το τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Λίβερπουλ υποδέχθηκε την Έβερτον στο πλαίσιο του τρίτου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αποτελούνταν κυρίως από αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές ενώ η Έβερτον χρησιμοποίησε τον βασικό κορμό της ομάδας. Στο 6 λεπτό ο Αντριάν έσωσε ένα σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν όπως και στο 11 λεπτό. Στο 9 λεπτό ο Μίλνερ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Λαρούτσι.

Η Λίβερπουλ ανέβηκε και απείλησε με τον Γουίλιαμς στο 23′. Ενώ ο Άντριαν απέκρουσε ξανά επικίνδυνο σουτ του Ριτσάρλισον στο 27′. Στο 33′ ο νεό-αποκτηθείς Μιναμίνο έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 41′ ο Οριγκί έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά αποσόβησε τον κίνδυνο ο Πίκφορντ.

Το τελικό 1-0 διαμόρφωσε με ένα εκπληκτικό σουτ ο Κούρτις Τζόουνς στο 71′ κρεμάζοντας τον Πίκφορντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Την ασίστ την έδωσε ο Οριγκί. Ο Όξλειντ-Τσάμπερλέιν απείλησε τον Πίκφορντ στο 82′ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Τελικά η Λίβερπουλ νίκησε την Έβερτον με 1-0 και πήρε την πρόκριση για την τέταρτη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.