Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ντόρτμουντ

Ντόρτμουντ: Δυσκολεύτηκε, αλλά είχε Σάντσο!(vid)

Με το γκολ του Σάντσο από το 15ο λεπτό, η Ντόρτμουντ πήρε δύσκολη νίκη με 1-0 απέναντι στην Φράιμπουργκ και έφτασε τους 48 βαθμούς στην Μπουντεσλίγκα.

Σε ένα ματς όπου η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή της μπάλας μεν, δεν κατάφερε ποτέ να το καθαρίσει δε, οι Βεστφαλοί πήραν την νίκη με 1-0 απέναντι στην Φράιμπουργκ και έμειναν στο κυνήγι της πρωτοπόρου Μπάγερν. Με αυτούς τους 3 βαθμούς έφτασαν τους 48, τέσσερις πίσω από την πρωτοπόρο. Ο Τζέιντον Σάντσο ήταν ο χρυσός σκόρερ του ματς από το 15ο λεπτό. Ο Χάαλαντ έμεινε στον πάγκο για τα πρώτα 62΄λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 15΄με τον Τζέιντον Σάντσο. Ο Θόργκαν Αζάρ έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε την ευκαιρία στον συμπαίκτη του να σκοράρει. Αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά για το 1-0 κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στην συνέχεια το ματς ήταν ισορροπημένο. Η Φράιμπουργκ προσπάθησε να επιτεθεί, χωρίς όμως να σημειωθεί κάτι αξιόλογο. Δυσκολεύτηκε αλλά ο Σάντσο αρκούσε στην Ντόρτμουντ!(vid)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 61′ με τον Τζούλιαν Μπράντ. Ο Γερμανός βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αστόχησε όμως και έτσι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Χάαλαντ πέρασε στο ματς, ούτε αυτός όμως κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω. Στο 71′ η Φράιμπουργκ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Γκριφό εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο τερματοφύλακας όμως των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και κατάφερε να απομακρύνει. Στο 88′ ο Χακίμι λίγο έλειψε να καθαρίσει το ματς. Έστειλε την μπάλα προς την γωνιά, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων είχε απάντηση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Το άγχος παρέμεινε μέχρι τέλους, η Ντόρτμουντ όμως πήρε έστω και δύσκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης.