Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Γιουβέντους

Κριστιάνο: 26 γκολ και γράφει το κοντέρ (vid)

O Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε και κόντρα στη Μίλαν φτάνοντας τα 26 γκολ στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα.

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής, η Μίλαν υποδέχθηκε τη Γιουβέντους στο στάδιο “Σαν Σίρο”.

Οι 2 ομάδες ήθελαν να αναλάβουν τα ηνία του αγώνα με την κατοχή να είναι μοιρασμένη στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τη Γιουβέντους στο 13ο λεπτό. Ο Κριστιάνο με σουτ του από πλάγια θέση απείλησε την εστία του Ντοναρούμα.

Η Μίλαν όσο περνούσε ο χρόνο ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πίεση ψηλά από μέρους τους οδήγησε σε λάθος του Κουαδράδο αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν στο 20ο λεπτό.

Το παιχνίδι δεν είχε ταχύτητα και ρυθμό. Έτσι, και οι 2 ομάδες αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο να διασπάσουν μία οργανωμένη άμυνα. Μετά το πρώτο μισάωρο, η Γιουβέντους ήταν αυτή που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο.

Η “μεγάλη κυρία” δεν ολοκλήρωσε κάποια μεγάλη φάση αλλά οι καλύτερες προσπάθειες της ήρθαν όταν συγκέντρωσε παίκτες στον άξονα και με ποδόσφαιρο μίας επαφής αποδιοργάνωσαν την αντίπαλη άμυνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αναπάντεχα καλά για τους “μπιανκονέρι”. Ειδικότερα, μόλις στο 47ο λεπτό, ο Ραμπιό μετά από τρομερή κούρσα τέλειωσε τη φάση με μακρινό σουτ σκοράροντας για το 1-0.

Η Γιουβέντους συνέχισε να σφυροκοπά τη Μίλαν και 2 λεπτά αργότερα σκόραρε και 2ο τέρμα. Αυτή τη φορά, ο Κριστιάνο σκόραρε το 26ο γκολ στη σεζόν μετά από μεγάλη μπαλιά του Κουαδράδο.