Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Μίλαν

Η Μίλαν μπόρεσε και χωρίς τον Ζλάταν!

Η Μίλαν έφυγε νικήτρια από την έδρα της Μπολόνια, της οποία και επικράτησε με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μίλαν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Μπολόνια επικρατώντας με 2-1. Μάλιστα, ο συνήθης ύποπτος, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στον αγώνα. Κι αυτό γιατί αστόχησε από τα έντεκα μέτρα στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έδειξε τα δόντια της η Μίλαν

Στον αγωνιστικό χώρο, η Μίλαν μπήκε ζωηρά, θέλοντας να «καθαρίσει» από νωρίς το ματς. Ήδη στο 12ο λεπτό ο Ερνάντεζ με φάουλ απείλησε τον Σκορούπσκι, ο οποίος όμως έδιωξε με γροθιές.

Στο 24ο λεπτό ο Ντάικς ανέτρεψε τον αντίπαλό του και ο ρέφερι καταλόγισε το πέναλτι υπέρ της Μίλαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αλλά κατάφερε να νικηθεί από τον κίπερ της Μπολόνια. Διάλεξε τη σωστή γωνία και κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα.

Ο Ρέμπιτς, ωστόσο, ήταν σε επιφυλακή και κατάφερε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η αντίδραση της Μπολόνια ήταν άμεση. Στο 33′ ο Ορσολίνι έκανε μία όμορφη ενέργεια χωρίς όμως να βρει στόχο. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σανσόν να γίνει επικίνδυνος. Ο Ντοναρούμα όμως ήταν «παρών» και έδιωξε. Ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ντομίνγκεζ στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρυθμοί εξακολούθησαν να ευνοούν τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 55ο λεπτό, ο Μιχαΐλοβιτς αποβλήθηκε ενώ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι που ο Κεσί μετέτρεψε σε γκολ.

Στο 61′ ο Καλάμπρια έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ του δεν αιφνιδίασε τον Σκορούπσκι.

Είκοσι λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τη Μπολόνια όταν ο Όλσεν τροφοδότησε τον Πόλι και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-1. Μάλιστα, στο 84′ λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια ο Σοριάνο. Πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντοναρούμα ήταν και πάλι εκεί.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μίλαν πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης