Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Home Page

Η Αταλάντα δεν… χαμπαριάζει από ντέρμπι

Η Αταλάντα διέσυρε με μεγάλη άνεση τη Νάπολι με 4-2 στο Μπέργκαμο και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Η Αταλάντα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Νάπολι, της οποίας και επικράτησε με 4-2. Η ομάδα του Μπέργκαμο δεν έδειξε έλεος στους «παρτενοπέι» και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ρηχό πρώτο ημίχρονο…

Στο χορτάρι, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν εξ αρχής τον ρυθμό τους. Στη μεγαλύτερη διάρκειά του, το πρώτο μέρος κύλησε με στρατηγική, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση δημιουργήθηκε στο 30ο λεπτό. Ο Όσιμεν κέρδισε τους αντιπάλους του στον αέρα και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-0 διατηρήθηκε και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Ακριβώς με την επιστροφή τους, ωστόσο, στον αγωνιστικό χώρο, ο Μουριέλ έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ του δεν άγχωσε τον αντίπαλο κίπερ. Η συνέχεια, όμως, αναμενόταν καταιγιστική.

…«φωτιά» το δεύτερο Αταλάντα

Και έτσι ήταν. Στο 52′ ο Μουριέλ τροφοδότησε τον Ζαπάτα και εκείνος με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Η απάντηση της Νάπολι ήταν άμεση. Στο 58′ ο Ζιελίνσκι έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έφερε το ματς στα ίσια.

Η Αταλάντα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Στο 64′ ο Ζαπάτα βρήκε τον Γκοσάν και εκείνος με απευθείας σουτ έκανε το 2-1 για την Αταλάντα. Μόλις επτά λεπτά μετά, ο Μουριέλ ανέβασε τον πίνακα του σκορ στο 3-1, όταν με εξαιρετική προσπάθεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Από ωραίος, ωστόσο, ο Γκοσάν έγινε… μοιραίος. Κι αυτό γιατί στο 76′ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Αταλάντα όμως δεν αγχώθηκε. Στο 79ο λεπτό θα έφτανε σε ακόμα ένα γκολ. Ο Ρομέρο ξεπέρασε τους αντιπάλους του στον αέρα και με τρομερή κεφαλιά έγραψε το 4-2.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η Αταλάντα πήρε την σπουδαία νίκη. Μία νίκη, που την έφερε στην 4η θέση του πίνακα. Και από εκεί, ακόμα πιο κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ.