Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Serie A

Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο η Ίντερ (vid)

H Ίντερ πήρε ένα τρίποντο από χρυσάφι μετά την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αταλάντα χάρη σε γκολ του στόπερ της, Μίλαν Σκρίνιαρ.

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A, η Ίντερ υποδέχτηκε την Αταλάντα στο στάδιο «Μεάτσα». Η ομάδα του Κόντε με μία όχι και τόσο γοητευτική εμφάνιση πήρε τη νίκη με 1-0 και ένα πολύτιμο τρίποντο στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου. Έτσι, αύξησε ξανά τη διαφορά της από τη 2η Μίλαν στους 6 βαθμούς.

H Ίντερ είχε στο ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, το πρέσινγκ ψηλά της Αταλάντα προκαλούσε προβλήματα στην ανάπτυξή της.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, οι «μπεργκαμάσκι» είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, με την Ίντερ να αμύνεται στο μισό της. Οι «νερατζούρι» επιχειρούσαν να τροφοδοτήσουν τον Λουκάκου είτε στα πόδια είτε στο χώρο για να ξεκινήσουν την κόντρα επίθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο 40ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από κόρνερ ο Ζαπάτα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χαντάνοβιτς ενήργησε σωτήρια για την ομάδα του.

Η άμυνα της έδωσε το τρίποντο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Αταλάντα μπήκε καλύτερα αλλά η Ίντερ σκόραρε. Στην πρώτη δικιά της καλή ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Σκρίνιαρ, ο οποίος είχε προωθηθεί για ένα κόρνερ στο 54ο λεπτό.

Μετά το γκολ αυτό, οι γηπεδούχοι αμύνονταν βαθιά πια, με την Αταλάντα να κυκλοφορεί τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή. Έτσι, άγγιξε το 1-1 με το σουτ του Ζαπάτα να περνάει λίγο άουτ στο 67΄.

Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση καθώς τόσο ο Λουκάκου όσο και ο Λαουτάρο δε βρίσκονταν σε καλή μέρα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με το βολέ του Πάσαλιτς μετά τη σέντρα του Τολόι στο 80΄.

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος, με το 1-0 να αποτελεί το τελικό σκορ.