Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μάντσεστερ Σίτι

Η Σίτι βρήκε… μπόσικη τη Σαουθάμπτον και τη στόλισε (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι συνήλθε από την ήττα στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στη Γιουνάιτεντ και ξέσπασε με πεντάρα πάνω στην Σαουθάμπτον.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σαρωτική απέναντι στην Σαουθάμπτον, της οποίας και επικράτησε με το βαρύ 5-2. Οι «πολίτες» ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους με το επιβλητικό σκορ.

Από την αρχή έδειξε τα δόντια της η Σίτι

Ήδη από το ξεκίνημα του αγώνα, οι «citizens» έδειξαν ότι δεν αστειεύονται. Μόλις στο 15ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Σκόρερ; Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε. Πήρε το «ριμπάουντ» από το σουτ του Φόντεν και έκανε το 1-0.

Η Σαουθάμπτον όμως δεν φοβήθηκε και ξεκίνησε να απειλεί. Στο 23′ και το 24′ οι Ρέντμοντ και Βέστεγκαρντ έστειλαν την προειδοποιητική βολή. Και κάπου εκεί ήρθε η ισοφάριση. Ο Λαπορτ ανέτρεψε τον αντίπαλό του και οι Άγιοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ουαρντ-Πράους ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο με αμφότερες τις ομάδες να απειλούν. Ο Φόντεν για τη Σίτι και οι Ουορντ-Πράους και Ντζενέπο για τη Σαουθάμπτον. Η Σίτι όμως δεν μάσησε. Και έδειξε πυγμή. Και στο 40ο λεπτό πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Μαχρέζ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της άμυνας και έκανε το 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε και το 3-1 με τον Γκουντογκάν να πλασάρι σε κενό τέρμα.

Πήρε μπρος η μηχανή του Γκουαρντιόλα

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το δεύτερο. Με γκολ. Στο 55′ η Σίτι έφτασε στο 4-1 με τον Μαχρέζ να γίνεται κάτοχος της μπάλας και από κοντά να σκοράρει.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων, άμεση. Στο 56′ ο Άνταμς κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά και με ωραίο τελείωμα έκανε το 4-2. Η Σίτι όμως δεν ανέχτηκε την προσβολή. Στο 59′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με τον Ντε Μπρόινε να κάνει το 5-2.

Η Σαουθάμπτον κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Σίτι συνεχίζει ακάθεκτη στο δρόμο για τον φετινό τίτλο.