Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Retro Stories

Euro: 17 χρόνια από την αρχή του ελληνικού έπους! (vid)

Σαν σήμερα το 2004 στην πρεμιέρα του Euro η Εθνική Ελλάδος υπέταξε τους διοργανωτές Πορτογάλους στην αρχή της ανεπανάληπτης ραψωδίας.

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, πάντα εκείνες οι στιγμές θα μείνουν ανεξίτηλες στο μυαλό μας. Για την ώρα, έχουν περάσει 17… Τότε που στην πρεμιέρα του Euro 2004, κανείς δεν θα περίμενε την Ελλάδα να νικάει τη διοργανώτρια Πορτογαλία. Πόσο μάλλον ότι θα ήταν η αρχή της μεγαλύτερης έκπληξης στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Η Εθνική μας ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ έκανε την ιδανικότερη αρχή κόντρα στους Πορτογάλους, σε έναν δύσκολο όμιλο με Ισπανία και Ρωσία. Νίκησε 2-1 την ομάδα του Λουίς Φελίπε Σκολάρι στη μοναδική της νίκη στη φάση των ομίλων.

Με τον Γιώργο Καραγκούνη να σκοράρει στο έβδομο λεπτό, τα πράγματα έδειχναν ότι θα τα πηγαίναμε περίφημα. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, ο Άγγελος Μπασινάς έκανε το 2-0 με πέναλτι. Το οποίο είχε κερδίσει προηγουμένως ο Γιούρκας Σεϊταρίδης από μαρκάρισμα του 18χρονου τότε Κριστιάνο Ρονάλντο.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Euro

Πρώτο ματς σε Euro για τον Ρονάλντο

Ο Πορτογάλος εξτρέμ τότε, σκόραρε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο στο στήθος, στην παρθενική του εμφάνιση με τα χρώματα της χώρας του. Με κεφαλιά λίγο πριν το τέλος του ματς, μείωσε την έκταση της ήττας για τους Ίβηρες.

Η συνέχεια γνωστή και εμείς θα σας θυμίζουμε τα πιο σημαντικά ματς της Εθνικής μας ομάδας τις επόμενες ημέρες…