Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Αγγλία

Πρώτη αλλά με το ζόρι η Αγγλία (vid)

H εθνική Αγγλίας μπορεί να κέρδισε την Τσεχία με 1-0 και να προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλο αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι προβλημάτισε.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του EURO 2020, η Αγγλία κονταροχτυπήθηκε με την Τσεχία. Οι Άγγλοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα στο πρώτο 20λεπτο και επικράτησαν με 1-0. Έτσι, προκρίθηκαν ως πρώτοι από τον όμιλο. Ωστόσο, η προβληματική τους εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο ανανέωσε τη γκρίνια στις εξέδρες.

Αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη νίκη της Κροατίας με 3-1 επί της Σκωτίας, έφερε τη Τσεχία στην 3η θέση πίσω από την ομάδα του Μόντριτς.

Η εθνική Αγγλίας θέλησε να αιφνιδιάσει την Τσεχία και μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε με τον Στέρλινγ. Ο Αγγλος κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και παρέλαβε την κάθετη του Σο αλλά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης, όμως, λίγα λεπτά αργότερα σκόραρε. Ειδικότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Γκρίλις σέντραρε και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Έτσι, ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι έχει σκοράρει και τα 2 γκολ των «λιονταριών» μέχρι στιγμής στη φετινή διοργάνωση.

H Αγγλία ήταν η κυρίαρχη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να παίξει κάθετα είτε προς τον Στέρλινγκ είτε προς τον Κέιν. Αυτό επιβεβαιώθηκε με τη χαμένη ευκαιρία του Κέιν μετά την κάθετη του Μαγκουάιρ. Ο Αγγλος, έφτασε σε τελείωμα αλλά ο Βάτσλικ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Σαουθγκέιτ είχε δώσει πολλές ελευθερίες στους 4 παίκτες μπροστά, με τον Κέιν να κινείται εκτός περιοχής και τον Στέρλινγκ να παίζει συχνά ως σέντερ φορ. Παράλληλα, ο Σάκα ξεκινούσε τις ενέργειες του από τη δεξιά πτέρυγα αναστατώνοντας την αντίπαλη άμυνα. Τέλος, ο Γκρίλις, παραλάμβανε τη μπάλα στα μεσοδιαστήματα και συνήθως έπαιζε τη μπάλα στον Σο που προωθούταν συχνά.

Η Τσεχία απείλησε για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Πίκφορντ. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Σούτσεκ δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη 2η μπάλα και μέσα από την περιοχή σούταρε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου.

Τσέκαρε από εδώ το Instagram μας που είναι… βασιλικό!

Η Αγγλία άφησε το πόδι από το γκάζι

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ρυθμός έπεσε, με τους Τσέχους να κερδίζουν λίγα μέτρα στο γήπεδο. Στο πρώτη τέταρτο του 2ου ημιχρόνου, η Αγγλία είχε δώσει στην αντίπαλό της την κατοχή της μπάλας.

Οι Άγγλοι δεν κυνηγούσαν δεύτερο γκολ και ήταν αρκετά βιαστικοί στις μεταβιβάσεις του. Την ίδια ώρα οι Τσέχοι, δεν έδειχναν ικανοί να δημιουργήσουν κινδύνους.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 83΄για την πρώτη τελική του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πέκχαρτ με σουτ έξω από την περιοχή σούταρα λίγο άουτ.

Κάπως έτσι, ολοκληρώθηκε το ματς, με τους Άγγλους να παίρνουν την ουσία αλλά μην είναι σε καμία περίπτωση εντυπωσιακοί.