Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μίλαν

Από την κόλαση στον παράδεισο η Μίλαν μέσα σε 2 λεπτά (vid)

Η Μίλαν βρισκόταν στα «σχοινιά» για 30 λεπτά αλλά κατάφερε να βγει από αυτά και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1 της Λίβερπουλ.

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, η Λίβερπουλ αντιμετώπισε τη Μίλαν στο «Άνφιλντ»

Η Λίβερπουλ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, μπήκε δυνατά στο ματς και επιχείρησε να επιβάλλει από νωρίς ένα φρενήρη ρυθμό.

Η ασφυκτική πίεση των «κόκκινων» δεν άφηνε κανένα περιθώριο στη Μίλαν να κρατήσει μπάλα στο πρώτο 10λεπτο. Έτσι, η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 9ο λεπτό. Ο Σαλάχ συνδυάστηκε με τον Άρνολντ, ο οποίος πάτησε περιοχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με το πλασέ του να κοντράρει προτού καταλήξει στα δίχτυα. Γι’ αυτό το λόγο, η UEFA το μέτρησε ως αυτογκόλ του Τομόρι.

Η Λίβερπουλ, μάλιστα, έχασε και τεράστια ευκαιρία να διευρύνει το σκορ 4 λεπτά αργότερα. Ειδικότερα, η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι μετά το χέρι του Μπενασέρ. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μανιάν απέκρουσε πέφτοντας σωστά.

H Μίλαν έμοιαζε να τα έχει χαμένα, έχοντας παρασυρθεί από τον ρυθμί της Λίβερπουλ. Έτσι, τα λάθη στις μεταβιβάσεις του Πιόλο -προϊόν και της αντίπαλης πίεσης- την ανάγκαζαν να βρίσκεται συνεχώς σε παθητικό ρόλο στο πρώτο 20λεπτο.

Στο επόμενο 10λεπτο, η Μίλαν κατάφερε να πάρει λίγες ανάσες, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Ωστόσο, και η επόμενη φάση άνηκε στη Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ στο 29ο λεπτό σούταρε αλλά ο Μανιάν έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο κυλούσε το πρώτο ημίχρονο, η Μίλαν έβρισκε ορισμένα κενά από τον άξονα. Έτσι, έπαιζε όλο και πιο συχνά κάθετα, με αποτέλεσμα να βρει τη στιγμή της στο 40ο λεπτό. Ειδικότερα, Μπραχίμ συνεργάστηκε με τον Λεάο και ο τελευταίος πάσαρε για τον Ρέμπιτς. Το τελείωμα του Κροάτη ήταν ιδανικό, με το σκορ να έρχεται στα ίσα.

Οι «ροσονέρι», όμως, δεν έμειναν εκεί. Ολοκλήρωσαν την ανατροπή 3 λεπτά αργότερα. Με τον ίδιο τρόπο – κάθετα δηλαδή – έπιασαν αιφνιδίασαν τους «κόκκινους» και με διπλή προσπάθεια ο Μπραχίμ Ντίαζ έστειλε την Μίλαν προηγούμενη στα αποδυτήρια.