Μόντριτς: «Ο Μπενζεμά αξίζει τη φετινή χρυσή μπάλα»
Η UEFA θυμήθηκε τα «όργια» του Μέσι στους «Πολίτες» (vid)
Ο Αρτέτα εξήγησε τι πήγε στραβά κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας
Ίντερ

Ίντερ – Αταλάντα: Δεν το ευ-x-αριστήθηκε καμία (vid)

Η Ίντερ έχασε βαθμούς με αντίπαλο την Αταλάντα μένοντας στο 2-2 στο «Τζουσέπε Μεάτσα» και χάνοντας πολύτιμο έδαφος από την κορυφή.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A, η Ίντερ φιλοξένησε την Αταλάντα στο «Τζουσέπε Μεάτσα». Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, οι 2 ομάδες έμειναν στην ισοπαλία (2-2), με το τελικό σκορ να μην αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη. Έτσι, η ομάδα του Ιντζάγκι έφτασε τους 14 βαθμούς μετά από 6 παιχνίδια και έμεινε στην 3η θέση. Την ίδια ώρα, η ομάδα του Πελεγκρίνι έμεινε στην 5η θέση με 11 βαθμούς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ίντερ μπήκε δυναμικά στην αναμέτηση, απειλώντας με τον Τζέκο μετά από σέντρα του Νταρμιάν στο 4ο λεπτό.

Αυτή ήταν η προειδοποίηση. Ένα λεπτό αργότερα, η Ίντερ άνοιξε το σκορ με τον Λαουτάρο. Η μπάλα έφτασε στον Μπαρέλα και αυτός η σέντρα ακριβείας του από τα δεξιά οδήγησε στο υπέροχο τελείωμα του Λαουτάρο.

Η Αταλάντα δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Χτίζωντας τις επιθέσεις κυρίως από την πλευρά του Ζαπακόστα δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα της Ίντερ. Ωστόσο, σε 2 προσπάθειες που επιχείρησε με συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή πέρασαν λίγο άουτ.

Τελικά, τα μακρινά σουτ αποδείχτηκαν επιτυχημένη τακτική για την Αταλάντα. Στο 30ο λεπτό, ο Μαλινόφκσι σκόραρε με ένα τέτοιο έξω από την περιοχή, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν βομβαρδίζουν με σουτ τον Χαντάνοβιτς. Με αυτόν τον τρόπο βρήκαν το 2-1. Ειδικότερα, μετά από νέο σουτ του Μαλινόφσκι, ο Χαντάνοβιτς δεν απέκρουσε σωστά και ο Τολόι πήρε το ριμπάουντ και έφερε το παιχνίδι τούμπα.

Χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν

Η Αταλάντα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο εξίσου δυνατά. Αρχικά, ο Παλομίνο στο 49 δεν κατάφερε με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ να σκοράρει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαλινόφσκι σημάδεψε το κάθετο δοκάρι με απευθείας φάοουλ.

Η Ίντερ άρχισε μετά το 55ο λεπτό να ισορροπεί το παιχνίδι. Έτσι, βρέθηκε κοντά στο 2-2 σε 2 περιπτώσεις. Τις 2 φάσεις ξεκίνησε με σέντρες ξυραφιές ο Μπαρέλα αλλά τόσο ο Βεσίνο όσο και ο Λαουτάρο δεν κατάφεραν να σκοράραν από κοντά.

Oι αλλαγές του Πελεγκρίνι έκαναν την Αταλάντα να χάσει την αυτοκυριαρχία της. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο 71ο λεπτό η Ίντερ. Αφού βρήκε πολύ κενό χώρο από τα αριστερά γέμισε την αντίπαλη περιοχή και μετά το τελείωμα του Ντιμάρκο, ο Τζέκο με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε προ κενής εστίας σε 2-2.

Η Αταλάντα απείλησε ξανά με ένα μακρινό σουτ στο 76ο λεπτό. Τελικά, φτάσαμε στο 85ο λεπτό και ένα τραγικό λάθος του Ντεμιράλ οδήγησε σε πέναλτι υπέρ της Ίντερ. Ωστόσο, ο Φεντερίκο Ντιμάρκο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από τα 11 βήματα.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πίκολι σκόραρε αλλά το γκολ του ορθά ακυρώθηκε, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-2.