Σιμεόνε: «Την προηγούμενη φορά είχαμε νικήσει τη Λίβερπουλ απ’ τα αποδυτήρια!»
«Πονάει» πριν το Clasico η Μπαρτσελόνα!
Τιερί Ανρί: Ο πρώτος των πρώτων της Άρσεναλ! (vid)
Serie A

Διπλό ολκής με ανατροπή η Ίντερ! (vid)

Ψυχωμένο διπλό για την Ίντερ, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να περνούν από την έδρα της Σασουόλο με 2-1 κάνοντας ανατροπή.

Η Ίντερ αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, τελικά έφυγε νικήτρια από το «Ρέτζιο Εμίλια». Επικράτησε της Σασουόλο με 2-1 για την 7η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε εκ νέου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας διατηρώντας το αήττητο. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας χρειάστηκε να κάνει ανατροπή, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ για 57 λεπτά.

Γενικά στο πρώτο ημίχρονο οι «νερατζούρι» του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν κατώτεροι. Η Σασουόλο είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και άξιζε σε κάθε περίπτωση το γκολ. Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε σε αυτή, με τον Ντεφρέλ να τη σπαταλά. Οι γηπεδούχοι βγήκαν τρεις με τρεις στην αντεπίθεση και ο Ντεφρέλ είδε τον Χαντάνοβιτς να κάνει μια μεγάλη επέμβαση.

Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Εκτέλεσε στη δεξιά γωνία και παρόλο που ο Χαντάνοβιτς έπεσε σωστά, δεν αποσόβησε το γκολ. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Μπαρέλα σούταρε, αλλά ο Κονσίλι έκανε σπουδαία απόκρουση. Έξι λεπτά πριν τα 45, ο Μπεράρντι είχε την ευκαιρία και για το 2-0, με τον Χαντάνοβιτς να λέει «όχι».

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube Ίντερ

Ο Τζέκο «ξεκλείδωσε» την Ίντερ

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ χρειάστηκε την εκτελεστική δεινότητα του Έντιν Τζέκο. Ο Βόσνιος φορ ισοφάρισε στο 58′ και ήταν χρυσή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους μιας και μπήκε πριν ένα λεπτό πριν. Ο Πέρισιτς έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Τζέκο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Οι «νερατζούρι» πίεσαν για την ανατροπή και εν τέλει αυτό απέδωσε καρπούς. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ολοκλήρωσε το come back, αν και χρειάστηκε να εκτελέσει πέναλτι. Η Σασουόλο δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει αν και είχε 1-2 ευκαιρίες και υπέστη την 4η ήττα της για φέτος.