Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μίλαν

Coppa Italia: Δήλωση προθέσεων από Μίλαν – Διέλυσε τη Λάτσιο (vid)

H Mίλαν έκανε δήλωση προθέσεων στα προημιτελικά του Coppa Italia, διαλύοντας με 4-0 τη Λάτσιο και κλείνοντας ραντεβού με την Ίντερ στα ημιτελικά.

Στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κόπα Ιτάλια, η Μίλαν υποδέχτηκε τη Λάτσιο στο «Σαν Σίρο». Η Μίλαν έκανε υγιεινό περίπατο, διαλύοντας με 4-0 τη Λάτσιο, η οποία δεν είχε καμία τύχη στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Σάρι απείλησε ελάχιστα και έμεινε να κοιτάει ανήμπορη τους Λεάο και Ζιρού να σμπαραλιάζουν την άμυνά της.

Έτσι, οι «ροσονέρι» έκλεισαν ραντεβού με την Ίντερ στα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια. Θυμίζουμε ότι ο άλλος ημιτελικός θα διαμορφωθεί από τον νικητή των ζευγαριών Γιουβέντους – Σασουόλο και Αταλάντα Φιορεντίνα.

Η Μίλαν είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά χωρίς να μετουσιώνει αυτήν την υπεροχή της σε κάποιο γκολ. Τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή δεν έδιναν καλό ρυθμό στο παιχνίδι.

Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όμως, η Μίλαν σκόραρε. Ειδικότερα, μετά από απίθανη κάθετη πάσα του Ρομανιόλι, ο Λεάο βρέθηκε απέναντι από τον Ρέινα και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0 στο 24ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής πρωταγωνίστησε και στο 2ο τέρμα της ομάδας του. Συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό, ο Μπραχίμ Ντίαζ έκλεψε τη μπάλα και βρήκε στο χώρο τον Λεάο. Εκείνος ντρίμπλαρε σαν μην υπήρχε τον αντίπαλο του και παρείχε έτοιμο γκολ στον Ζιρού. Ο Γάλλος είχε εύκολο έργο για το 2-0 προ κενής εστίας στο 41ο λεπτό.

Ο Ολιβιέ Ζιρού δε σταμάτησε εκεί όμως, καθώς 4 λεπτά αργότερα πέτυχε και 2ο γκολ. Αυτή τη φορά ο Τεό Ερναντέζ έδωσε έτοιμο γκολ στο Γάλλο, ο οποίος πραγματοποίησε στο 2ο δοκάρι το 3-0.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με εξαίρεση τη φάση του Πάτρικ, η Λάτσιο δεν απείλησε ποτέ. Αντιθέτως, η Μίλαν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ στο 79ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε ο Φρανκ Κεσί. Μετα από μία εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ιβροριανού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.