Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Αγγλία

Στα ημιτελικά η Λίβερπουλ χάρη στους Τσιμίκα και Ζότα! (vid)

Μετά κόπων και βασάνων η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από το «Σίτι Γκράουντ» επικρατώντας της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 και πήρε την πρόκριση.

Η Λίβερπουλ ξεπέρασε το δύσκολο όπως φάνηκε εμπόδιο της Νότιγχαμ Φόρεστ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του FA Cup. Οι κόκκινοι χρειάστηκαν ένα γκολ του Ντιόγκο Ζότα στο 78ο λεπτό για να επικρατήσουν της ομάδας από την Championship. Για πρώτη φορά μετά το 1984 και έπειτα από 12 επισκέψεις η Λίβερπουλ φεύγει νικήτρια από το «Σίτι Γκράουντ».

Σε μια φάση που σηκώνει τεράστια κουβέντα για την εγκυρότητα του γκολ του Πορτογάλου επιθετικού. Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε την ασίστ με σέντρα με το κακό του πόδι, το δεξί. Ο Ζότα σύμφωνα με το πρώτο ριπλέι φάνηκε σε αντικανονική θέση. Αλλά το VAR δεν ακύρωσε το γκολ, φανερώνοντας και τις γραμμές που δείχνουν ότι ήταν onside ο φορ της Λίβερπουλ. Η Νότιγχαμ «φωνάζει» επίσης και για πέναλτι του Άλισον στον Ράιαν Γέιτς, όμως το VAR δεν έδειξε κάτι αντικανονικό. Η Λίβερπουλ είναι στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία νωρίτερα πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Σαουθάμπτον.

Η πρώτη φάση του αγώνα άνηκε στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και την έκανε ο Κώστας Τσιμίκας στο 14′. Ο Έλληνας διεθνής αριστερός μπακ σούταρε ένα βολέ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Λίβερπουλ

Δυσκολεύτηκε η Λίβερπουλ, αλλά πήρε αυτό που ήθελε

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ζωντάνεψε, με τις δυο ομάδες να πιέζουν για το γκολ που θα τους έστελνε στα ημιτελικά. Περισσότερο η Λίβερπουλ πίεζε, εύλογα, μιας και ήταν το φαβορί της αναμέτρησης. Ο «γόρδιος δεσμός» λύθηκε στο 78ο λεπτό. Ο Τσιμίκας με το δεξί του πόδι βρήκε τον Ζότα και ο τελευταίος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Χόρβαθ. Αμφιλεγόμενη φάση μεν, αλλά διαιτητές και VAR έδειξαν γκολ.

Στο τέλος η Νότιγχαμ είχε ευκαιρία με τον Γέιτς στο 89′ να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Άλισον. Ο ίδιος παίκτης ήταν που έπεσε στην περιοχή της Λίβερπουλ, ωστόσο, δεν εκμαίευσε το πέναλτι.