Πήρε φόρα η Ολλανδία και πέταξε στο 3-1 πριν το ημίχρονο! (vid)
Εθνικές Ομάδες

Μόλις πέντε λεπτά άφησε το παιχνίδι στο 1-1 η Ολλανδία, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα στο φιλικό με τη Δανία!

26.03.2022 | 22:54

Για πολύ λίγο έμεινε το 1-1 στο Άμστερνταμ, με την Ολλανδία να δείχνει πως δεν έχει όρεξη για «παιχνίδια». Με δύο γρήγορα γκολ από τους Άκε και Ντεπάι, οι «οράνιε» πήραν πάλι το προβάδισμα στον αγώνα και «αέρα» δύο τερμάτων.

Με τα δύο πρώτα γκολ να έχουν προέλθει από κεφαλιά, το τρίτο δεν μπορούσε να κάνει την… εξαίρεση. Η άμυνα των Δανών άφησε αμαρκάριστο τον αμυντικό της Ολλανδίας στην καρδιά της άμυνας της και αυτός από κοντά έκανε με το κεφάλι το 2-1 (29′).

Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και πέναλτι, μετά την ανατροπή του Μπέργκχαϊς στην περιοχή. Ο Μέμφις Ντεπάι ανέλαβε την εκτέλεση και για ακόμα μια φορά δεν απογοήτευσε (37′). 3-1 το σκορ και η Ολλανδία δείχνει να καθαρίζει την υπόθεση νίκης από το πρώτο μισό του αγώνα.