Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ του Πέλκα από τα 30 μέτρα «χτύπησε» τον Γιαννιώτη! (vid)
Τεράστια νίκη η Άλκμααρ με «clutch» Παυλίδη και όνειρα για Champions League! (vid)
Λάρισα… εμπιστευτικό με Χρήστο Παπαδόπουλο να «οργώνει» την Ιταλία (vid)
Από την Premier League στον Παναθηναϊκό: Έκλεισε Μπάλντοκ το «τριφύλλι»!
«Τορπίλισε» τη Βιγιαρεάλ ο εορτάζων Δουβίκας και έσωσε τη Θέλτα! (vid)
Έδωσε δικαιώματα η Μίλαν, ατσαλάκωτη η Τζένοα στο «Σαν Σίρο» με ντεμπούτο Παπαδόπουλου (vid)
Ξέφρενο πάρτι στη Φρανκφούρτη η Λεβερκούζεν εν τη απουσία του Τσάμπι Αλόνσο! (vid)
Η Λίβερπουλ καθάρισε σαν (πασχαλινό) αυγό την Τότεναμ! (vid)
Σώζει τα προσχήματα η Τότεναμ στο «Άνφιλντ» με Σον και Ριτσάρλισον (vid)
Μαγική ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Έλιοτ και 4-0 η Λίβερπουλ! (vid)
Τέλος η ατυχία και η αστοχία για τον Σαλάχ: Σκόραρε κόντρα στην Τότεναμ! (vid)
Μαγική προσπάθεια από Σαλάχ: Το δοκάρι του στέρησε το γκολ της σεζόν! (vid)
Κιν εναντίον Χάαλαντ «Σαν κακομαθημένο παιδί κάνει…»
Serie A

Επεισοδιακό διπλό η Ίντερ – Δικό της το Derby D’ Italia! (vid)

Η Ίντερ έφυγε νικήτρια από το «Allianz Stadium» επικρατώντας της Γιουβέντους με 1-0 και έδειξε ότι είναι σταθερά στο κόλπο του τίτλου.

Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Γιουβέντους πέτυχε η Ίντερ. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έστω και με αμφισβητούμενο γκολ πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 σε βάρος της Γιουβέντους. Η ομάδα του Ιντζάγκι παράλληλα σταμάτησε ένα απίθανο σερί 17 αήττητων αγώνων της Γιούβε. Από τις 27 Νοεμβρίου είχε να χάσει η ομάδα του Αλέγκρι και το 0-1 από την Αταλάντα. Οι «νερατζούρι» είναι ξανά στο -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν, αλλά και από τη Νάπολι η οποία όμως έχει ματς περισσότερο. Στους 59 βαθμούς έμεινε η Γιουβέντους.

Αρκετά νευρικό θα λέγαμε πως ήταν το πρώτο ημίχρονο στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η Ίντερ με τον Σκρίνιαρ έκανε την πρώτη καλή φάση, με τον Σέζνι να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στην επόμενη φάση η μπάλα… ζωντάνεψε καταλήγοντας με πολλά φάλτσα στο δοκάρι. Την προσπάθεια έκανε ο Κιελίνι, ενώ ο Χαντάνοβιτς έκανε λανθασμένη εκτίμηση της τροχιάς της μπάλας. Το καλό για τον ίδιο αλλά και για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι δεν άνοιξε το σκορ η Γιούβε.

Ό,τι δεν έκανε εκείνη, το έπραξαν οι «νερατζούρι». Σε μια επεισοδιακή φάση που ξεκίνησε στο 44′ και έληξε επτά λεπτά μετα! Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι έπειτα από τη συμβουλή του VAR για την Ίντερ. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε, αλλά είδε τον Σέζνι να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Αλλά, ο Ιράτι σφύριξε ακυρώνοντας καταρχήν το γκολ. Ξαναείδε το VAR και έδειξε επανάληψη του πέναλτι, με τον Τούρκο μέσο να σκοράρει αυτή τη φορά.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Με ελάχιστες ευκαιρίες έκλεψε το ματς η Ίντερ

Η Γιουβέντους στη συνέχεια όπως ήταν λογικό πίεσε τους αντιπάλους της για την ισοφάριση. Ωστόσο, η τύχη δεν ήταν με το μέρος της, μολονότι είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την Ίντερ. Ο Βλάχοβιτς σούταρε άουτ με ωραία ενέργεια στο 63′ απειλώντας την εστία των φιλοξενούμενων.

Η σημαντικότερη φάση έγινε από τον Ζακάρια εννέα λεπτά αργότερα που με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Ούτε στις καθυστερήσεις όπου η πίεση εντάθηκε, η Γιουβέντους κατάφερε να ισοφαρίσει. Με το 0-1 να παραμένει ως το τελικό σφύριγμα.