Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ρεάλ Μαδρίτης

«Βράζουν» στη Σεβίλλη με κόκκινη που δεν είδε ποτέ ο Καμαβινγκά (vid)

Τόσο κατά τη διάρκεια όσο και στο τέλος της αναμέτρησης η Σεβίλλη ζητούσε τον λόγο από τον διαιτητή. «Φωνάζει» ο ισπανικός Τύπος για εύνοια υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ντέρμπι με τα όλα του το χθεσινό στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν. Η Σεβίλλη κοίταξε στα μάτια τους πρωτοπόρους της κατηγορίας όμως στο τέλος είδε τη Ρεάλ Μαδρίτης να φεύγει θριαμβεύτρια. Η «Βασίλισσα» ανέτρεψε πλήρως το εις βάρος της σκηνικό – βρέθηκε πίσω με 2-0 – επικράτησε της ομάδας από την Ανδαλουσία με 3-2. Το «χρυσό» γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στις καθυστερήσεις του αγώνα ουσιαστικά χαρίζει το πρωτάθλημα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή. Οι παίκτες του Τζουλιέν Λοπετέγκι παραβίασαν δις την εστία του Τιμπό Κουρτουά βάζοντας στα σχοινιά την Ρεάλ Μαδρίτης. Τα πράγματα μάλιστα θα μπορούσαν να είναι ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους αν ο διαιτητής έβλεπε με άλλο μάτι τη φάση του 39ου λεπτού.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube Σεβίλλη Καμαβινγκά

Ο Μαρσιάλ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση όμως η φόρα του ανακόπηκε από το μαρκάρισμα του Εντουάρντ Καμαβινγκά. Ο διαιτητής της αναμέτρησης διέταξε το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά μη βλέποντας καμία παράβαση. Ο Μαρσιάλ όμως έμεινε στο έδαφος καθώς τραυματίστηκε από το χτύπημα του αντιπάλου του. Η Σεβίλλη στη συγκεκριμένη φάση διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή ζητώντας όχι μόνο φάουλ αλλά και κίτρινη κάρτα στον Γάλλο.

Η Σεβίλλη ζητούσε την κόκκινη κάρτα – δεύτερη κίτρινη – στον Καμαβινγκά

Ο Καμαβινγκά στο replay φαίνεται να χτυπάει τον συμπατριώτη του και να μην βρίσκει καθόλου την μπάλα. Θυμίζουμε πως εννιά λεπτά πριν είχε αντικρίσει ήδη μία κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή. Η φάση αυτή σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν. Σε περίπτωση διαφορετικής απόφασης η Σεβίλλη θα είχε καθαρό προβάδισμα με 2-0 και θα είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Τελικά όμως τίποτα από αυτά δεν έγινε. Ο Καμαβινγκά συνέχισε κανονικά. Αργότερα αντικαταστάθηκε και η Ρεάλ μέχρι το τέλος γύρισε τούμπα το παιχνίδι. Η Σεβίλλη έμεινε με το γιατί και μια πικρή γεύση. Ένα εξαιρετικό ημίχρονο δεν έφθανε στους γηπεδούχους για να ανακόψουν την ορμή της «Βασίλισσας».