Γιουνάιτεντ: Οι σταρ της ομάδας αποφάσισαν – Αυτόν θέλουν για προπονητή!
Φαν Ντάικ: «Λίβερπουλ, σε αγαπώ! Στην νέα εποχή, εγώ θα είμαι εδώ…»
Ντι Μαρία και στα 36… τους γλεντάς – Βρήκε νέα ομάδα ο πρωταθλητής κόσμου (vid)
Αποκαλυπτικός Τεν Χαγκ: «Σύγκρουση με τον Σάντσο, αλλά…»
Μπαρτσελόνα – NIKE: Μία σχέση με εντάσεις λόγω… Λεβαντόφσκι και ενός «Μ»!
Γιουβέντους: Το σχόλιο του Αλέγκρι για το μέλλον του!
Ρεάλ Μαδρίτης: Ήταν έτοιμος να φύγει και τώρα… δέχεται πρόταση ανανέωσης!
Άρσεναλ

Mε τέτοια στόπερ τι να τους κάνεις τους επιθετικούς η Άρσεναλ (vid)

Η Άρσεναλ επέστρεψε στην τετράδα μετά από μία τεράστια νίκη από βαθμολογικής απόψεως, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ με 2-1.

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής, η Γουέστ Χαμ φιλοξένησε την Άρσεναλ στο «Ολυμπιακό» στάδιο του Λονδίνου. Οι «κανονιέρηδες» πραγματοποίησαν τρίτη σερί νίκη και έκαναν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για να τερματίσει στην τετράδα.

Ειδικότερα, επικράτησαν με 2-1 της Γουέστ Χαμ και βρίσκονται ξανά στο +2 από την 5η Τότεναμ. Κομβική για την νίκη της Άρσεναλ ήταν η συνεισφορά των δύο στόπερ (Γκάμπριελ, Χόλντινγκ), οι οποίοι σκόραραν τα δύο γκολ της ομάδας τους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στην αφετηρία της αναμέτρησης, η Άρσεναλ ήθελε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ έκλεινε καλά τους χώρους και δυσκόλευε την ανάπτυξη των φιλοξενούμενων.

Τα «σφυριά», πάντως, δεν δίσταζαν να κυκλοφορήσουν με τη σειρά του τη μπάλα απέναντι σε μία εξίσου καλά οργανωμένη άμυνα. Η πρώτη καλή φάση άνηκε στη Γουέστ Χαμ, η οποία έσπασε το πρέσινγκ της Άρσεναλ αλλά το σουτ του Λαντσίνι κόντρα στον Χόλντινγκ.

Στο 38ο λεπτό, η Άρσεναλ ισοφάρισε τις ευκαιρίες μετά από ατομική προσπάθεια του Νκέτια που απέκρουσε ο Φαμπιάνσκι. Από το κόρνερ που προέκυψε, ο Χόλντινγκ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε ο Ράις να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά ο Ραμσντέιλ αποσόβησε τον κίνδυνο. Μετά το 1-0, η ομάδα του Μόγιες άρχισε να πολιορκεί την Άρσεναλ, η οποία είχε χάσει μέτρα στο γήπεδο.

Έτσι, η εδαφική υπεροχή της καρποφόρησε με τον Μπόουεν να βρίσκει λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και να ανοίγει το σκορ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «κανονιέρηδες» απάντησαν άμεσα με τον έτερον στόπερ. Ο Γκάμπριελ Μαγκαλάες παρέλαβε τη σέντρα του Μαρτινέλι και στο 2ο δοκάρι έγραψε το 2-1.

Η Γουέστ Χάμ πιέζε για να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα να αφήνει πολλούς κενούς χώρους πίσω. Αυτό δημιουργούσε προϋποθέσεις για κόντρα επίθεση, με τον Ενκέτια να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει μέσω μίας τέτοιας κατάστασης στο 73ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά στο 79ο λεπτό με μακρινό σουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, οι «κανονιέρηδες» δεν κινδύνευσαν καθόλου, με αποτέλεσμα να πάρουν ένα τεράστιο τρίποντο.