Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ίντερ

Ίντερ: Ο «Big Rom» επέστρεψε – Οι Ιταλοί έκραξαν το διάδοχο του Πέρισιτς

Τα ιταλικά μίντα άσκησαν κριτική στον αριστερό μπακ χαφ της Ίντερ, Ρόμπιν Γκόσενς, μετά την εμφάνισή του κόντρα στη Λέτσε.

Ο Ρομέλου Λουκάκου επέστρεψε στην Ίντερ και πέτυχε γκολ στην πρεμιέρα της Serie A. Με το ένστικτο του σκόρερ, έδειξε ότι «διψάει» για γκολ και διεκδικώντας μία δεύτερη μπάλα άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι» με κοντινή κεφαλιά στην αναμέτρηση κόντρα στη Λέτσε.

Ωστόσο, η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε νωρίς στο 2ο ημίχρονο τους φιλοξενούμενους. Έτσι, ξεκίνησε μία πολιορκία της εστίας των νεοφώτιστων από την Ίντερ για όλο το 2ο ημίχρονο. Εν τέλει, στις καθυστερήσεις, ο Ντάμφρις πέτυχε το τελικό 2-1 μετά από μία στημένη μπάλα.

Μετά το τέλος του αγώνα, τα ιταλικά μίντα πέρασαν από ακτινογραφία την απόδοση του κάθε ποδοσφαιριστή. Στάθηκαν σε 2 ποδοσφαιριστές. Τον Ρομέλου Λουκάκου και τον Ρόμπιν Γκόσενς.

Απέσπασε θετικές κριτικές ο Λουκάκου

Η Gazzetta dello Sport στάθηκε στη συνεισφορά του Βέλγου, σημειώνοντας πως «υπάρχουν ακόμη πολλά να συγχρονίσει αλλά το μήνυμα αντηχεί ξεκάθαρα από το Salento: ο Big Rom επέστρεψε».

Η Corriere della Sera σχολίασε το γκολ του ως εξής: «Εύκολο γκολ μόνο αν βάλεις τον εαυτό σου να βρεθεί εκεί. Τα υπόλοιπα, όμως, είναι προσπάθεια». Η Corriere dello Sport λιγότερο γενναιόδωρη, τονίζοντας μια χαμένη ευκαιρία του Βέλγου, «Η Ίντερ χάθηκε και χάθηκε κι αυτός. Στο τελευταίο μέρος έχασε μια εντυπωσιακή ευκαιρία, κάνοντας ακόμα και τον Ιντζάγκι να απελπιστεί».

Αρνητικά σχόλια για τον διάδοχο του Πέρισιτς

Ο Γκόσενς ήταν πολύ λιγότερο επιδραστικός από το συμπαίκτη του. Η ανάλυση της Corriere della Sera ήταν αρκετά καυστική, υποδηλώνοντας ότι θα χρειαστεί χρόνος για να ξεχαστεί ο προκάτοχός του, Ιβάν Πέρισιτς. «Προτού ξεχαστεί ο Πέρισιτς, θα χρειαστούν λίγος χρόνος. Χρειάζεται χρόνο συμμετοχής και να τον αναζητούν οι συμπαίκτες του. Δύο πράγματα που συμβαίνουν ελάχιστα».

Η Gazzetta dello Sport ήταν λίγο πιο επιεικής προς τον Γερμανό ακραίο μπακ, εστιάζοντας στο θετικό του ξεκίνημα. «Στα πρώτα 20 λεπτά ήταν απολαυστικός. Στη συνέχεια επισκιάστηκε και σχεδόν μηδενικές καλές σέντρες βγήκαν από τη πλευρά του». Η Corriere dello Sport ήταν λιγότερο ευγενική και αναπόλησε την εποχή του με την Αταλάντα , λέγοντας ότι «συνεχίζει να είναι μακρινός συγγενής του παίκτη που έκανε τη διαφορά στην Αταλάντα».