Αμυντικός της Άρσεναλ έβαλε το γκολ της σεζόν, αλλά δεν… μέτρησε! (vid)
Ντέκλαν Ράις: Τα κάνει όλα και συμφέρει φέτος με την Άρσεναλ! (vids)
Ακόμη μία ασίστ από τον Ράις, ακόμη ένα γκολ από τον Τροσάρ! (vid)
Άχαστος στα πέναλτι ο Σάκα: Απόλυτη ευστοχία και μπροστά η Άρσεναλ! (vid)
Αλλαγές και αποχωρήσεις για το καλό της Τότεναμ προανήγγειλε ο Ποστέκογλου
Ο Άμπελ Φερέιρα εκλιπαρεί για την παραμονή του Μεσίνιο: «Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!»
Home Page

Μαρσάρει η Ντόρτμουντ με τα γκολ του Ρόις! (vid)

Το γκολ του Μάρκο Ρόις ήταν αυτό που ήθελε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, ώστε να πάρει την νίκη εντός έδρας με σκορ 1-0 κόντρα στη Χοφενχάιμ.

Ο Μάρκο Ρόις είναι από εκείνους που δεν μένουν στα λόγια. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός είναι από αυτούς που περνάνε στις πράξεις. Ο σούπερ σταρ της Μπορούσια Ντόρτμουντ φαίνεται πως διανύει μία πολύ καλή περίοδο στον γερμανικό σύλλογο.

Την πιο μεστή του για την ακρίβεια. Ο αρχηγός των Βεστφαλών… καθάρισε για πάρτη τους, χάρη στο γκολ που σημείωσε η ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ επικράτησε με σκορ 1-0 της Χοφενχάιμ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι που… κρίνει με τέρμα του ο Ρόις. Μιας και κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στην πρεμιέρα με αντίπαλο την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η Μπορούσια Ντόρτμουντ έδειξε τις… άγριες διαθέσεις της. Οι γηπεδούχοι, με τη βοήθεια και τη συνδρομή της εξέδρας, μπήκαν πολύ δυνατά και πρεσάροντας ψηλά, κατάφεραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά να κάνουν τους αμυντικούς της Χοφενχάιμ να τους αισθανθούν στο πετσί τους.

Η φάση που έμελλε να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης και να την καθορίσει έλαβε χώρα στο 16′. Οι παίκτες της Ντόρτμουντ άλλαξαν πολλές φορές και γρήγορα την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Μάρκο Ρόις από κοντά να κάνει το 1-0 που έμελλε να μείνει ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες καλές στιγμές για περισσότερα γκολ. Ωστόσο, ήταν βιαστικοί στην τελική τους απόφαση και λίγο αφελείς. Από την άλλη η Χοφενχάιμ είχε πολλά αμυντικά κενά. Αλλά θα μπορούσε ακόμη και έτσι να πάρει κάτι καλύτερο μέσα στο «σπίτι» της Μπορούσια Ντόρμτουντ. Όμως, κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό σε καμία περίπτωση.

Έτσι, το 1-0 έμεινε ως το τέλος και οι Βεστφαλοί πήραν μία σπουδαία εντός έδρας νίκη χάρη στο γκολ και τη συμβολή του αρχηγού τους! Κάτι που είχε συμβεί και στην αναμέτρηση της πρεμιέρας. Τότε αντίπαλος ήταν η Μπάγερ Λεβερκούζεν, αλλά ο σκόρερ ήταν ίδιος. Ο Μάρκο Ρόις!

Για να δούμε αν θα συνεχίσει έτσι ο έμπειρος μεσοεπιθετικός, ο οποίος συχνά ταλαιπωρείται από τραυματισμούς.