Ο ρουκέτα του Σομποσλάι σε αργή κίνηση χρειάζεται εξήγηση (vid)
Ντόρτμουντ

Ο μέσος της Λειψίας, Ντομινίκ Σομποσλάι, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κόντρα στη Ντόρτμουντ με μία πραγματική ρουκέτα.

10.09.2022 | 17:32

Σκούρα τα βρίσκει η Ντόρτμουντ εκτός έδρας απέναντι στη Λειψία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Τέρζιτς χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, παρουσιάζοντας τεράστια προβλήματα στη δημιουργία της.

H Λειψία άνοιξε από νωρίς στο σκορ με την κεφαλιά του Όρμπαν στο 5ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Αυτό το σκορ διευκόλυνε τη Λειψία να παίξει το παιχνίδι που θέλει. Ειδικότερα, περίμενε στο μισό γήπεδο την Ντόρτμουντ και πιέζοντας ανά διαστήματα έκλεβε τη μπάλα και έβγαινε στην κόντρα. Ο ταχύτατος Βέρνερ επιχειρούσε συνεχώς να βγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, η οποία έπαιζε πολύ ψηλά.

Έτσι, ο πρώην φορ της Τσέλσι έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, μετά από χαμένο τετ α τετ στο 45ο λεπτό.

Ευτυχώς, για εκείνον ο Σομποσλάι έκανε τη δουλειά με εντυπωσιακό τρόπο ένα λεπτό αργότερα. Ο Ούγγρος παρέλαβε τη μπάλα μακριά από την περιοχή και με έναν κεραυνό έγραψε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό ήταν 1ο φετινό γκολ του Σομποσλάι στη σεζόν.