Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Mundial QATAR 2022

Ηγετική ομιλία του Μπαπέ στο ημίχρονο: «Ξυπνήστε και πάμε να τους τελειώσουμε…» (vid)

Ο Κιλιάν Μπαπέ τα... έψαλλε στους συμπαίκτες του στην εθνική ομάδα της Γαλλίας, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, κόντρα στην Αργεντινή.

Ο Κιλιάν Μπαπέ στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου έδειξε την κλάση και την ποιότητά του. Ο νεαρός στράικερ, από το 75′ και μετά, δεν κόμπλαρε σε καμία φάση του σπουδαίου ματς. Έτσι, κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ απέναντι στον Εμιλιάνο Μαρτίνες. Τα δύο εξ αυτών ήρθαν από το σημείο του πέναλτι.

Ωστόσο, η εικόνα τόσο του ίδιου, όσο και των συμπαικτών του τα πρώτα 45 λεπτά απέναντι στην Αργεντινή ήταν τόσο κακή που θα μπορούσαν να είχαν δεχτεί περισσότερα από δύο τέρματα.

ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ: Ο Μαρτίνες είναι «κολλημένος» όσο κανείς με τον Μπαπέ!

Ο Μπαπέ κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου στα αποδυτήρια έδειξε γιατί είναι… ηγέτης από κούνια. Ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν τα «έχωσε» στους συμπαίκτες του, ώστε να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να καταφέρουν να μειώσουν σε πρώτη φάση και να βάλουν δύσκολα στους Αργεντινούς. Όπως και έγινε με τον ίδιο να δίνει… ρέστα!

«Δεν μπορούμε να παίξουμε απ’ ό,τι παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο. Είτε θα μπούμε στο δεύτερο με δύναμη και ένταση, ώστε να διεκδικήσουμε ένα γκολ ή απλά θα παίξουμε έτσι, όπως πριν και θα χάσουμε. Είναι τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου γαμώτο! Έβαλαν δύο γκολ και είμαστε με δύο γκολ διαφορά πίσω στο σκορ.

Μπορούμε να κάνουμε την ανατροπή! Ξυπνήστε παιδιά! Πάμε να τους τελειώσουμε τώρα…», τα λόγια του. O Μπαπέ είναι το παρόν και το μέλλον της εθνικής Γαλλίας!

O Μπαπέ είναι το παρόν και το μέλλον της εθνικής Γαλλίας!

Μόλις έκλεισε τα 24 έτη ζωής. Όμως, τα νούμερα που έχει ήδη καταγράψει ο Κιλιάν Μπαπέ τόσο σε συλλογικό όσο και διεθνές επίπεδο θα τα ζήλευαν μέχρι και οι δύο GOATS της τωρινής εποχής. Ειδικά με την εθνική Γαλλίας έσπασε τα κοντέρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Έτσι, έγινε ο παίκτης που έχει τα πιο πολλά γκολ σε τελικούς Mundial και ισοφάρισε το ρεκόρ του Τζεφ Χαρστ της Αγγλίας στην αναμέτρηση με τη Δ. Γερμανία το 1966. Αν ο Μπαπέ συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς, τότε αναμένεται να γίνει ο ίδιος μύθος και να γράψει τη δική του ιστορία.