Προκαλούν οι οπαδοί της Φιορεντίνα: «Αθήνα 29/5, έτοιμοι για κόλαση»
Ο… νόμος του Μέρφι: Στην Championship μετά από 25 χρόνια η Όξφορντ, «πάτησε» την Μπόλτον! (vid)
«Προβιβάστηκε» στο Champions League η Αταλάντα και διψά να τιμωρήσει τη Λεβερκούζεν! (vid)
Ο Φόντεν «υποκλίθηκε» στη «Βασίλισσα»: «Δυσκολότερη ομάδα η Ρεάλ»!
Ο Τσάμπι Αλόνσο εισέβαλε με τη Σαλατιέρα στους οργανωμένους της Λεβερκούζεν (vid)
Serie A

Ίντερ, τα είχες όλα και σου έλειπε μόνο ο… Καλντιρόλα!

H Ίντερ ήταν καλύτερη αλλά ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 1-0 από τη Μόντσα με το γκολ του Λούκα Καλντιρόλα.

Η Ίντερ στην Ευρώπη είναι μία αποτελεσματική ομάδα και μπορεί να πάρει τη νίκη, είτε εντός, είτε εκτός έδρας. Αυτό στην Ιταλία δεν ισχύει και τόσο. Ειδικά αν απέναντί της βρίσκεται η Μόντσα. Ή ο Λούκα Καλντιρόλα.

Ο 32χρονος σέντερ μπακ με δικό του γκολ στο 78′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και πλήγωσε για δεύτερη φορά τους Μιλανέζους. Το… αστείο της υπόθεσης είναι ότι αποτελεί «προϊόν» των ακαδημιών της Ίντερ που γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Serie A από δικό της παιδί.

Πλέον οι παίκτες του Ιντζάγκι στρέφουν στο επερχόμενο ματς με την Μπενφίκα για το Champions League και πως θα πάρουν εκεί την πρόκριση, μετά το 2-0 στην Πορτογαλία!

Η Ίντερ με… αέρα μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπενφίκα ξεκίνησε με περισσότερη όρεξη και κέφι την αναμέτρηση κόντρα στη Μόντσα. Οι παίκτες του Ιντσάγκι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν τις πρώτες καλές φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Ωστόσο, καμία από αυτές δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους. Παρόλα αυτά είχαν κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους και έτσι οι Μιλανέζοι αρκέστηκαν σε μία ανούσια κατοχή μπάλας. Όσο και αν πίεζε η Ίντερ η Μόντσα ήξερε τι έπρεπε να κάνει, ώστε να την κρατήσει στο μηδέν για τα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, αλλά και το pressing της. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι σε πολλές περιπτώσεις μόλις έπαιρναν την μπάλα στα πόδια τους την έχαναν με συνοπτικές διαδικασίες. Παράλληλα, οι Μιλανέζοι ήταν μόνιμα εγκατεστημένοι λίγο έξω από τα αντίπαλα καρέ, ψάχνοντας να βρουν τρόπο για να παραβιάσουν την εστία της Μόντσα. Κάτι που μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν όσο περνούσε η ώρα!

Οι φιλοξενούμενοι σε μία από τις λίγες αντεπιθέσεις της στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισαν κόρνερ από τα αριστερά. Αυτό το εκτέλεσε ο Κιουρία και ο Καλντιριόλα στο 78′ με ωραία κεφαλιά, και αφού πρώτα είχε ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα, νίκησε τον Ονάνα και έδωσε το προβάδισμα στη Μόντσα. Στο 81′ ο Λαουτάρο βρέθηκε τετ-α- τετ με τον Ντι Γκρεγκόριο, αλλά, ο Ιταλός κίπερ βγήκε νικητής και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 95′ η Ίντερ άγγιξε το 1-1 αλλά δεν συνέβη μιας και ο Τζέκο από κοντά δεν ισοφάρισε.

Έτσι, η Μόντσα πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0!