Επίσημο: Για… πάντα στην Παρί ο Ζαΐρ-Εμερί!
Η διαιτησία στέρησε από την Τσέλσι την επική ανατροπή κόντρα στην Άστον Βίλα! (vid)
Νέα καλοκαιρινή αποχώρηση στην Ατλέτικο Μαδρίτης!
Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Serie A

Σασουόλο – Γιουβέντους: Το… παράτησε η «Κυρία» (vid)

Έχει και πιο κάτω για τη Γιουβέντους. Ο Ντεφρέλ χάρισε τη νίκη (1-0) στη Σασουόλο και πλέον η Ευρώπη (γενικά) μοιάζει κομματάκι δύσκολο για τους «Μπιανκονέρι».

Μετά την ήττα από την Λάτσιο ήρθε και αυτή σήμερα από τη Σασουόλο για τη Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» ηττήθηκε με 1-0 από το γκολ του Ντεφρέλ και βλέπει πλέον πως η Ευρώπη αρχίζει να απομακρύνεται επικίνδυνα.

To ματς

Το ταξίδι της Γιουβέντους στη φετινή Serie A συνεχίστηκε και το απόγευμα της Κυριακής του Πάσχα. Οι «Μπιανκονέρι» φιλοξενήθηκαν από τη Σασουόλο στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής της Serie A. Οι γηπεδούχοι τα τελευταία χρόνια καταφέρνουν και βρίσκουν τον τρόπο να ζορίζουν πολύ τη «Μεγάλη Κυρία» ειδικά στο σπίτι τους. Αμφότερες είχαν κίνητρο απόψε καθώς κυνηγούν ο καθένας από διαφορετική απόσταση μια θέση για την Ευρώπη.

Η Σασουόλο από το πρώτο ημίχρονο έδειξε ικανή να κάνει τη ζημιά στη Γιουβέντους. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας τη κούραση από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με εμφανώς λιγότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους. Η κατοχή της μπάλας μοιράστηκε στα πρώτα 45′ με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες καλές ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Κονσίνλι και Περίν είχαν λίγη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Μοιραία ήρθε το 0-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε! Η Σασουόλο έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη. Ανέβηκε στο γήπεδο και με συντονισμένες προσπάθειες έψαξε το 1-0. Ό,τι δε βρήκε στο 63′ με σουτ εντός περιοχής, το βρήκε ένα λεπτό μετά. Ο Ντεφρέλ που είχε περάσει πριν λίγο στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών της Γιουβέντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν απομάκρυναν σωστά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα «έπεσε» στον Ντεφρέλ και αυτός με ξερό σουτ νίκησε τον Περίν κάνοντας το 1-0.

Στο τελευταίο μισάωρο ο ρυθμός άνοιξε. Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στον αγώνα όμως τελικά δεν άλλαξε τίποτα. Το γκολ του Ντεφρέλ σημάδεψε το παιχνίδι. Νίκη για τους γηπεδούχους.