PODCAST: Θρυλικό έπος στο «Βίλα Παρκ» and more…
Το ερυθρόλευκο πάρτι υπό το βλέμμα των Πρίγκηπα Ουίλιαμ και Βαγγέλη Μαρινάκη (vids)
«Buzzer-beater» ο Ενζολά και προβάδισμα ενόψει τελικού η Φιορεντίνα (vid)
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ Ολυμπιακός, ταπείνωσε τη Βίλα μες στο χωριό της και βλέπει τελικό! (vid)
Νέο… πάρτι της Λεβερκούζεν – Όλα ανοι«Χ»τά στην Μασσαλία! (vids)
Killer ο Βιρτς που «εκτέλεσε» και τη Ρόμα! (vid)
ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ ο Έσε, 4-2 ο Ολυμπιακός! (vid)
Η Τσέλσι «πάτησε» την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε ο Ντιαμπί, ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ο Ελ Κααμπί! (vids)
Κάρλο Αντσελότι: «Ο Βινίσιους έχει… κρύο αίμα»!
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γουότκινς (vid)
Κάνει την Ευρώπη και πάλι να παραμιλάει ο Τζολάκης με αυτό που έπιασε! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Το ακυρωθέν γκολ του Μπέιλι (vid)
0-2 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ξανά με Ελ Κααμπί! (vid)
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: 0-1 με πλασεδάρα Ελ Κααμπί! (vid)
Bundesliga

Η Ντόρτμουντ -επιτέλους- εκμεταλλεύτηκε γκέλα της Μπάγερν!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε κέφια στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Άιντραχτ και έτσι επικράτησε με σκορ 4-0, φτάνοντας στην κορυφή!

Είχε καταντήσει αστείο. Είχε γίνει meme. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ όταν έπρεπε να νικήσει για να εκμεταλλευτεί κάποια «γκέλα» της Μπάγερν Μονάχου για να πιάσει κορυφή δεν το έκανε. Παραήταν… ευγενική θα έλεγε κανείς! Ωστόσο, αυτό άλλαξε για τα καλά στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί ήταν καλύτεροι από την αρχή ως το τέλος. Και όχι μόνο αυτό. Ήταν εύστοχοι μέχρι… αηδίας και έτσι επιβλήθηκαν με σκορ 4-0 και είναι πλέον πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα του γερμανικού πρωταθλήματος. Μιας και λίγες ώρες νωρίτερα η Μπάγερν έχασε από τη Μάιντς με σκορ 3-1.

Πλέον η Μπορούσια Ντόρτμουντ είναι πρώτη με 60 βαθμούς με τους Βαυαρούς να έχουν 59!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ξεκίνησε… αγριεμένη το ματς. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά είχε μερικές καλές στιγμές για γκολ. Αυτό, όμως, δεν άργησε και τόσο πολύ να έρθει, αφού στο 19′ ο Μπέλινγχαμ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Πριν καλά- καλά προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να καταλάβουν τι τους χτύπησε έβγαλαν και δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα τους με τον Μάλεν στο 24′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ για την ομάδα του.

Αυτό, όμως, δεν ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Μιας και ο Χούμελς έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους στο 41′ και στην ουσία από εκείνη την ώρα όλα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους. Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες της Ντόρτμουντ συνέχισαν να πιέζουν για περισσότερα γκολ.

Σε μία από τις πολλές αντεπιθέσεις τους βγήκαν όμορφα μπροστά με τον Αλέ να κατεβάζει την μπάλα, να τη δίνει στον Αντεγέμι και αυτός με τη σειρά του να βρίσκει τον Μάλεν για το 4-0 στο 66′. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έπαιξαν με μυαλό και εμπειρία και κρατώντας την μπάλα όσο περισσότερο μπορούσαν πήραν μία σπουδαία νίκη, κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα με αμυντικά θέματα.

Έτσι, οι Βεστφαλοί είναι μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία, έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από την Μπάγερν Μονάχου!