Πέρασαν 40 χρόνια… από το ξύλο του Μαραντόνα – Διέλυσε όλη την Μπιλμπάο ο GOAT (vid)
Γιουνάιτεντ: Οι σταρ της ομάδας αποφάσισαν – Αυτόν θέλουν για προπονητή!
Φαν Ντάικ: «Λίβερπουλ, σε αγαπώ! Στην νέα εποχή, εγώ θα είμαι εδώ…»
Ντι Μαρία και στα 36… τους γλεντάς – Βρήκε νέα ομάδα ο πρωταθλητής κόσμου (vid)
Αποκαλυπτικός Τεν Χαγκ: «Σύγκρουση με τον Σάντσο, αλλά…»
Μπαρτσελόνα – NIKE: Μία σχέση με εντάσεις λόγω… Λεβαντόφσκι και ενός «Μ»!
Ο Ζιντάν… τελείωσε δημόσια την Μπάγερν Μονάχου!
Γιουβέντους: Το σχόλιο του Αλέγκρι για το μέλλον του!
Ρεάλ Μαδρίτης: Ήταν έτοιμος να φύγει και τώρα… δέχεται πρόταση ανανέωσης!
Άρσεναλ

Ο Αρτέτα ετοιμάζει τους παίκτες του για… πόλεμο: «Θα παίζουμε 100 λεπτά κάθε εβδομάδα»!

Ο Μικέλ Αρτέτα προχώρησε σε δηλώσεις μετά την κατάκτηση του Community Shield, στις οποίες αναφέρθηκε στην κίτρινη που δέχθηκε, στην συμπεριφορά του αλλά και στις καθυστερήσεις.

Η Άρσεναλ αντιμετώπισε την Μάντσεστερ Σίτι για το Community Shield και κατάφερε να πάρει την νίκη στα πέναλτι. Οι «Πολίτες» προηγήθηκαν με το υπέροχο γκολ του Πάλμερ και είδαν τα «Κανόνια» να ισοφαρίζουν με ένα τυχερό γκολ στο 101ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι και εκεί η ομάδα του Αρτέτα πήρε την νίκη και κατέκτησε το τρόπαιο. Μετά το ματς, ο Ισπανός μίλησε για την συμπεριφορά του που τον έκανε να δεχθεί κίτρινη κάρτα και σχολίασε και τις καθυστερήσεις του αγώνα. Αρτέτα

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Μικέλ Αρτέτα μετά την κατάκτηση του τροπαίου

Για την κάρτα που δέχθηκε και την συμπεριφορά του: «Δεν μπορώ να αλλάξω την συμπεριφορά μου μέσα σε τρεις μέρες. Είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις, και την επόμενη φορά δεν θα μπορούμε να πούμε “όκει, αύριο θα παίξουμε χωρίς οφσάιντ” και να λέμε στο επόπτη “τι κάνεις;” αν δίνει οφσάιντ. Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο, εγώ προσπαθώ να κάνω το καλύτερο που μπορώ. Καταλαβαίνω τους κανόνες, καταλαβαίνω από πού έρχονται. Αλλά μπορούμε να νευριάσουμε γιατί κάποιες φορές δεν γνωρίζουμε σε ποιο σημείο είμαστε. Αλλά είναι εντάξει, θα προσαρμοστώ».

Για τις καθυστερήσεις: «Στο τέλος, μετράει μόνο ο χρόνος που παίζεται ποδόσφαιρο. Νομίζω είναι πολύ καλό να γίνεται αυτό, γιατί κάποιες φορές κάποιοι έκαναν υπερβολικές καθυστερήσεις και τώρα θα το σκέφτονται και δεύτερη φορά για να το κάνουν. Πλέον πρέπει να είμαστε έτοιμοι να παίζουμε 100 λεπτά επειδή θα γίνεται κάθε εβδομάδα».

Θυμίζουμε πως η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε την περασμένη σεζόν και το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο και έτσι αντιμετώπισε την δεύτερη ομάδα της κατάταξης, Άρσεναλ. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος της Άρσεναλ από το 2020, όταν κατέκτησε το Community Shield απέναντι στην Λίβερπουλ ξανά στα πέναλτι αλλά και το Κύπελλο εκείνης της σεζόν με 2-1 κόντρα στην Τσέλσι.