Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ του Πέλκα από τα 30 μέτρα «χτύπησε» τον Γιαννιώτη! (vid)
Τεράστια νίκη η Άλκμααρ με «clutch» Παυλίδη και όνειρα για Champions League! (vid)
Λάρισα… εμπιστευτικό με Χρήστο Παπαδόπουλο να «οργώνει» την Ιταλία (vid)
Από την Premier League στον Παναθηναϊκό: Έκλεισε Μπάλντοκ το «τριφύλλι»!
«Τορπίλισε» τη Βιγιαρεάλ ο εορτάζων Δουβίκας και έσωσε τη Θέλτα! (vid)
Έδωσε δικαιώματα η Μίλαν, ατσαλάκωτη η Τζένοα στο «Σαν Σίρο» με ντεμπούτο Παπαδόπουλου (vid)
Ξέφρενο πάρτι στη Φρανκφούρτη η Λεβερκούζεν εν τη απουσία του Τσάμπι Αλόνσο! (vid)
Η Λίβερπουλ καθάρισε σαν (πασχαλινό) αυγό την Τότεναμ! (vid)
Σώζει τα προσχήματα η Τότεναμ στο «Άνφιλντ» με Σον και Ριτσάρλισον (vid)
Μαγική ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Έλιοτ και 4-0 η Λίβερπουλ! (vid)
Τέλος η ατυχία και η αστοχία για τον Σαλάχ: Σκόραρε κόντρα στην Τότεναμ! (vid)
Μαγική προσπάθεια από Σαλάχ: Το δοκάρι του στέρησε το γκολ της σεζόν! (vid)
Κιν εναντίον Χάαλαντ «Σαν κακομαθημένο παιδί κάνει…»
Europa League

Δια περιπάτου ο Ολυμπιακός στο Europa League! (vids)

Ο Ολυμπιακός με νέα τριάρα στην Τσουκαρίτσκι έκλεισε θέση για τους ομίλους του Europa League (6-1 συνολικό σκορ).

Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα ο Ολυμπιακός στη Σερβία σήμερα. Νίκησε για δεύτερη φορά την Τσουκαρίτσκι και πέρασε στους ομίλους του Europa League. Όντας έτσι ο τρίτος εκπρόσωπος της Ελλάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση μετά την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό που δεν κατάφεραν να προκριθούν στο Champions League. Οι Πειραιώτες επικράτησαν της Τσουκαρίτσκι με 3-0 και με σύμμαχο το 3-1 του Φαλήρου, θα βρίσκονται στην αυριανή κλήρωση.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνες δεν άφησαν καθόλου το πόδι τους από το γκάζι. Θα μπορούσαν να σκοράρουν κι άλλα τέρματα, όμως η ουσία επετεύχθη. Η πίεση δεν άφηνε τους Σέρβους να «ανασάνουν» και στο 12΄ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο δυνατό σουτ του Έσε από το ύψος της περιοχής η μπάλα βρήκε στον Τόσιτς και κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Τελικά η συντριπτική ανωτερότητα του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς στο 34΄, όταν ο Βρουσάι βρήκε κάθετα στον Μπιέλ στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος με συρτό σουτ βρήκε στόχο αυτή τη φορά γράφοντας το 0-1 με το 50ό «ερυθρόλευκο» τέρμα του, ενώ ο διεθνής επιθετικός έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία της ομάδας, που σκοράρει στην Ευρώπη σε πέντε διαδοχικές περιόδους.

Και αφού στο 37΄ ένα σουτ του Μπιέλ αστόχησε ελάχιστα και στο 39΄ ακυρώθηκε γκολ του Ελ Καμπί για (εκατοστά) οφσάιντ, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (45΄) ο Μπιέλ πήρε άλλη μια κάθετη από τον Βρουσάι, εκείνος απέφυγε έναν αντίπαλο και νίκησε τον Σαμούροβιτς για το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίτο γκολ για την ελληνική ομάδα και σκόρερ τον Ρέτσο, που το έψαχνε πολύ στις στημένες μπάλες: από κόρνερ του Φορτούνη στο 53΄ ο διεθνής στόπερ σηκώθηκε δυνατά και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-3.

Κάπου εκεί το παιχνίδι «έσβησε», καθώς με την πρόκριση να έχει κριθεί προ πολλού οι παίκτες του Μαρτίνεθ δεν είχαν πια λόγο για να συνεχίσουν με το «πόδι στο γκάζι» απέναντι σε έναν αντίπαλο που απλά προσπαθούσε να περιορίσει το εύρος της ήττας και στο τέλος τα κατάφερε, αφού παρά το κατέβασμα της ταχύτητας οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κι άλλες μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.