Η διαιτησία στέρησε από την Τσέλσι την επική ανατροπή κόντρα στην Άστον Βίλα! (vid)
Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Δεν χάνει ούτε με…. αίτηση η Λεβερκούζεν! Γλύτωσε και από τη Στουτγκάρδη! (vid)
Ο πάγκος της Ρεάλ θυμίζει… ουρανό με τόσα «αστέρια»! (pic)
Serie A

Η Ρόμα ούτε που… ίδρωσε και έριξε «επτάρα»! (vid)

Η Ρόμα είχε εύκολο έργο στο εντός έδρας κόντρα στην Έμπολι και επικράτησε με το εντυπωσιακό 7-0, δείχνοντας την κλάση της.

Η Ρόμα υποδέχτηκε με… άγριες διαθέσεις την Έμπολι στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Serie A. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελαν τη νίκη και το έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, έτσι επιβλήθηκαν με σκορ 7-0.

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν αρκετό, ώστε να δώσει στους πρωτευουσιάνους αρκετή ώθηση στον βαθμολογικό πίνακα και να τους κάνει να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις. Εκεί που ακόμα παραμένει η Έμπολι.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τη Ρόμα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2′ με τον Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και έτσι έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά η Ρόμα σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Ρενάτο Σάντσες!

Η Έμπολι χρειάστηκε αρκετά λεπτά μέχρι να καταλάβει τι έγινε και να… ισορροπήσει κάπως. Ακόμη και έτσι, όμως, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν και τρίτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ήρθε από τον Γκράσι που έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ρόμα δεν έριξε ρυθμό. Οι παίκτες του Ζοσέ είχαν βάλει σκοπό να σημειώσουν όσα πιο πολλά γκολ μπορούσαν και να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις αδυναμίες της Έμπολι. Το 4-0 ήρθε από τον Ντιμπάλα στο 55′.

Ο Κριστάντε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 79′ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρόμα. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να… γαζώνουν την αντίπαλη εστία. Αποτέλεσμα; Να πανηγυρίσουν ακόμη δύο  γκολ με τους Λουκάκου (82′) και Μαντσίνι (86′).