Μπαρτσελόνα: Στοχεύει σε έναν από τους κορυφαίους παίκτες της La Liga!
Φαμπρίτσιο Ρομάνο: Τότε ανακοινώνει η Ρεάλ τον Μπαπέ!
ΕΠΙΣΗΜΟ: Ο Μπαπέ ανακοίνωσε πως φεύγει από την Παρί! (vid)
Ατακάρα Λάτσιο για Μανδά: «Δεν τον περνάς ούτε στο ποδοσφαιράκι» (pic)
Ο Λένο προκαλεί ανοιχτά τη Σίτι: «Στόχος μου να τους σταματήσω!»
O Eλ Κααμπί έδειξε στον Κολό Μουανί πώς νικιέται ο Εμιλιάνο Μαρτίνες! (vids)
Mind games από Αρτέτα: «Στο μυαλό μου είμαστε πρωταθλητές!»
Άλλη μια σημαντική απουσία της Γιουνάιτεντ ενόψει Άρσεναλ!
Ντένις, ο τρομερός: Ο Μπέργκαμπ μεγαλώνει μαζί με τον θρύλο του! (vid)
Το «κοκκαλάκι της νυχτερίδας» η Λεβερκούζεν με 12 γκολ μετά το 90′ να της σώζουν το τομάρι!
Ένα πράγμα φοβάται ο Κλοπ πριν το τελευταίο του ματς με τη Λίβερπουλ!
Παρί Σεν Ζερμέν

Αφεντικό Μπαπέ στον όμιλο του… θανάτου (vid)

Με μπροστάρη τον ηγέτη της, Κιλιάν Μπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ και μπήκε με το... δεξί στο φετινό Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί. Οι Παριζιάνοι ήταν εξαιρετικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αφόπλισαν τη Ντόρτμουντ και επικράτησαν δίκαια με 2-0 στο Παρκ Ντε Πρενς. Μπαπέ και Χακίμι τα γκολ για τους πρωταθλητές Γαλλίας. «Τρίποντο» και από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού στον δυσκολότερο όμιλο του φετινού Champions League.

Λίγο πριν τη σέντρα του αγώνα στο Παρίσι, Μίλαν και Νιούκαστλ έμεναν στο 0-0 στο Μιλάνο ανοίγοντας τον… όμιλο του θανάτου. Στο Παρκ Ντε Πρενς, Παρί και Ντόρτμουντ διασταύρωσαν τα ξίφη τους γνωρίζοντας πως ο νικητής θα έπαιρνε θέση στην κορυφή. Ο Λουίς Ενρίκε από πλευράς γηπεδούχων ήθελε να δει αντίδραση από την ομάδα του μετά την ήττα στο Σαμπιονά πριν από λίγες ημέρες από τη Νις.

Και εν τέλει την είδε! Οι Παριζιάνοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έναντι των Βεστφαλών. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές, οι οποίες όμως δεν έφθασαν στον πολυπόθητο στόχο. Η Ντόρτμουντ με τη σειρά της δεν εντυπωσίασε στην επίθεση. Λίγα πράγματα από το σύνολο του Τέρζιτς που περισσότερο στο πρώτο μέρος είχε παθητικό ρόλο στο χορτάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί μπήκε πιο αποφασισμένη και έτοιμη να κάνει τη ζημιά στους Γερμανούς. Στο 49′ ο Μπαπέ κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και έκανε το 1-0. Οι Παριζιάνοι με το προβάδισμα στο σκορ απομάκρυναν κάθε άγχος. Έτσι εννέα λεπτά μετά ήρθε και το δεύτερο τέρμα να θέσει γερές βάσεις νίκης για τους γηπεδούχους. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Χακίμι με τον Μαροκινό να πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα στη  καρδιά της άμυνας της Ντόρτμουντ.

Το υπόλοιπο μέρος μέχρι και το φινάλε του αγώνα ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ντόρτμουντ δεν έδειξε να μπορεί να μπει ξανά στο παιχνίδι. Από την άλλη οι Παριζιάνοι «έσβησαν» τις μηχανές. Δίκαιο αποτέλεσμα, 2-0!