Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Ο Μαρκίνιος έγινε… Μαλντίνι και έκανε το τάκλιν της ζωής του! (vid)
Η Ρεάλ έκανε πραγματικότητα τον… εφιάλτη του Τούχελ! (pic & vid)
Europa League

«Ηρωική» Μπράιτον χάλασε το… πάρτι της Μαρσέιγ – Κορυφή για Γουέστ Χαμ! (vids)

Η Γουέστ Χαμ πήρε την νίκη απέναντι στην Φράιμπουργκ και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Μπράιτον πήρε έναν τεράστιο βαθμό απέναντι στην Μαρσέιγ.

Η Μαρσέιγ αντιμετώπισε την Μπράιτον, και παρά το προβάδισμα με δύο γκολ, τελικά πήρε μόλις τον βαθμο της ισοπαλίας. Την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ κέρδισε την Φράιμπουργκ και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου της.

Η Μαρσέιγ φιλοξένησε την Μπράιτον για το δεύτερο παιχνίδι των ομίλων του Europa League. Στην πρώτη αγωνιστική, η Μαρσέιγ ήρθε ισόπαλη με τον Άγιαξ με 3-3, ενώ η Μπράιτον γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 2-3. Έτσι, και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη και το τρίποντο.

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς στον αγώνα. Στο 19ο λεπτό, ο Μπέμπα άνοιξε το σκορ, μετά το όμορφο γύρισμα του Κλος. Μόλις ένα λεπτό μετά, οι Γάλλοι βρήκαν ξανά δίχτυα, μετά από ένα τρομερό λάθος της άμυνας της Μπράιτον. Ο Χάριτ πήρε την μπάλα, την γύρισε στον Βερετούτ, και ο τελευταίος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικάμ και η Μπράιτον κατάφερε να βγάλει αντίδραση.Ο Γκρος μείωσε στο 54ο λεπτό του ματς, καθώς βρέθηκε αμαρκάριστος στο πέναλτι και σκόραρε εύκολα μετά το γύρισμα του Μιτομά. Στο 88′ ήρθε και η ισοφάριση με τον Πέδρο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Μαρσέιγ

Η Μπράιτον πήρε το «Χ» από την Μαρσέιγ και η Γουέστ Χαμ το «διπλό» από την Φράιμπουργκ

Η Φράιμπουργκ φιλοξένησε την Γουέστ Χαμ, με τις δύο ομάδες να… παλεύουν για την κορυφή του ομίλου. Στην πρώτη αγωνιστική, οι γηπεδούχοι είχαν επικρατήσει κόντρα στον Ολυμπιακό με 2-3 και οι φιλοξενούμενοι απέναντι στην Μπάκα Τόπολα με 3-1.

Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να προηγηθεί μόλις από το 8ο λεπτό του ματς, με τον Πακέτα να σκοράρει με όμορφη κεφαλιά, μετά από την τρομερή σέντρα του Μπόουεν. Στο δεύτερο η ημίχρονο, ο Σάλαι ισοφάρισε μετά από φάση διαρκείας για την Φράιμπουργκ, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη και τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Αγκουέρντ στο 66′.