Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
To συγκινητικό αντίο του Τιάγκο Σίλβα στην Τσέλσι (vid)
O Μπαένια της Βιγιαρεάλ μας χάρισε την… διπλή σακούλα της σεζόν (vid)
O Κίμιχ… κλείνει το μάτι στα μεγαθήρια της La Liga
Bundesliga

«Μέθυσε» το διψασμένο κοινό της Μπορούσια – 4αρα στη ματσάρα της σεζόν με Ουνιόν (vid)

Στο παιχνίδι της σεζόν στη Bundesliga η Ντόρτμουντ αναδείχθηκε νικήτρια επικρατώντας με 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου.

Φέτος η Μπορούσια Ντόρτμουντ δείχνει πιο πεινασμένη από κάθε άλλη χρονιά για τα… σπουδαία. Η Ουνιόν Βερολίνου προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της να βάλει δύσκολα στους Βεστφαλούς. Βρέθηκε να προηγείται με 2-1 στο ημίχρονο στο Ιντούνα Παρκ. Η ομάδα του Τέρζιτς όμως στην επανάληψη μπήκε… φτιαγμένη και με μαγική εμφάνιση συνέτριψε τον αντίπαλό της γράφοντας το τελικό 4-2 μέσα σε αποθέωση από τους τρελαμένους οπαδούς της.

Αμφότερες γνώριζαν τις δυσκολίες της αναμέτρησης. Δύο εξαιρετικές ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες το μεσημέρι του Σαββάτου στο Ιντούνα Παρκ. Από τη μία η Μπορούσια Ντόρτμουντ, από την άλλη η Ουνιόν Βερολίνου. Δύο σύνολα που εκτός από τα δύσκολα παιχνίδια για τη Bundesliga έχουν και την Ευρώπη και το απαιτητικό Champions League. Η κούραση σήμερα όμως έπρεπε να πάει… περίπατο. Κανείς δεν παρατάχθηκε στο Ιντούνα Παρκ για να χάσει. Αγώνας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο! Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε μόλις στο 7′ με τον Φούλκρουγκ όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε ελάχιστα. Δύο λεπτά μετά ήρθε η άμεση ισοφάριση από την Ουνιόν με τον Γκόσενς να βρίσκει δίχτυα με πανέμορφη κεφαλιά. Σαν να μην έφθανε αυτό για τους γηπεδούχους αργότερα στο 31′ η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι. Ο Μπονούτσι ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ιταλός στόπερ πέτυχε με όμορφο τρόπο το παρθενικό του τέρμα στη Bundesliga φέρνοντας την ανατροπή στον αγώνα. Το 1-2 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη για να τα αλλάξει όλα. Η αντεπίθεση των Βεστφαλών ξεκίνησε στο 49′ με τον Στόλκεμπεργκ να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα φέρνοντας το ματς στην ισορροπία. Στο 54′ ο Μπραντ σήκωσε το κοινό στις εξέδρες του Ιντούνα Παρκ κάνοντας το 3-2. Η Ντόρτμουντ όμως δεν έμεινε εκεί. Τελείωσε τον αντίπαλό της πετυχαίνοντας το καθοριστικό 4-2 με τον Ριέρσον στο 71′. Από κει και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Σπουδαία νίκη για τη Ντόρτμουντ που είναι πλέον 2η στη βαθμολογία.