Προκαλούν οι οπαδοί της Φιορεντίνα: «Αθήνα 29/5, έτοιμοι για κόλαση»
Ο… νόμος του Μέρφι: Στην Championship μετά από 25 χρόνια η Όξφορντ, «πάτησε» την Μπόλτον! (vid)
«Προβιβάστηκε» στο Champions League η Αταλάντα και διψά να τιμωρήσει τη Λεβερκούζεν! (vid)
Η Ρεάλ θέλει να «κλέψει» τον αστέρα της Λίβερπουλ!
Ο Φόντεν «υποκλίθηκε» στη «Βασίλισσα»: «Δυσκολότερη ομάδα η Ρεάλ»!
Ίντερ

«Ξέφυγε» από το Μπέργκαμο η Ίντερ με το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ του Λαουτάρο! (vids)

Η Ίντερ δυσκολεύτηκε, είδε την Αταλάντα να την πιέζει αρκετά στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ.

Η Αταλάντα φιλοξένησε την Ίντερ σε ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια μου έχει δώσει η ομάδα του Ιντζάγκι φέτος. Οι «Νερατζούρι» δυσκολεύτηκαν αρκετά, απειλήθηκαν αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Με πέναλτι ο Τσαλχάνογλου, γκολάρα ο Μαρτίνες, μείωσε ο Σκαμάκα.

Η Αταλάντα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κυριάρχισε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και δημιούργησαν απειλητικές καταστάσεις. Στο 27ο λεπτό ο Κουπμάινερ βρήκε τον Σκαλβίνι, ο οποίος με ένα υπέροχο κοντρόλ μπήκε στη περιοχή αλλά η άμυνα απομάκρυνε την τελευταία στιγμή. Ένα λεπτό μετά, ο Λούκμαν πήρε την κεφαλιά από την τρομερή σέντρα του Ζαπακόστα, αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει την εστία. Ίντερ

Η Ίντερ πήρε μία τεράστια νίκη με την γκολάρα του Μαρτίνες

Τελικά, η Ίντερ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, καθώς στο 40′ ο Τσαλχάνογλου ευστόχησε στο πέναλτι, που κέρδισε ο Νταρμιάν από τον Μούσο, και έτσι άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, ο Τούρκος λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 41ο λεπτό, όταν δοκίμασε από μακριά το πόδι του. Όμως, ο τερματοφύλακας της Αταλάντα έκανε μία τεράστια επέμβαση.

Στην επανάληψη, η Ίντερ απείλησε πρώτη, ξανά από απόσταση. Ο Ντιμάρκο σούταρε… σχεδόν από το κέντρο και είδε την μπάλα να περνάει… ξυστά από την εστία του Μούσο. Οι «Νερατζούρι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 53′ είδαν τον Λαουτάρο να σκοράρει με το κεφάλι, αλλά το γκολ σωστά δεν μέτρησε, αφού ο Αργεντινός ήταν εκτεθειμένος. Όμως, λίγο μετά, στο 55′, ο Μαρτίνες πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ από την άκρη της περιοχής, με το σουτ του να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Αταλάντα μείωσε άμεσα σε 1-2 στο 60ο λεπτό, με τον Σκαμάκα να σκοράρει, όμως στην φάση είχε προηγηθεί ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ στον Ντιμάρκο, με τους διαιτητή και VAR να μην δίνουν την παράβαση. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν ξανά προβάδισμα δύο γκολ στο 82′ και στο 90 αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Ντάμφρις σημάδεψε τον Μούσο και στην δεύτερη ο Μπαρέλα έστειλε την μπάλα άουτ.

Στις καθυστερήσεις η Αταλάντα έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τολόι με δεύτερη κίτρινη και έτσι μπήκε… τέλος στον αγώνα. Μέχρι την λήξη δεν άλλαξε το αποτέλεσμα, με την Ίντερ να παίρνει μία μεγάλη νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς.