Μίλαν: Οι πέντε κανόνες που πρέπει να ακολουθήσει ο νέος προπονητής!
Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
O Κόντε θέλει την μεγάλη επιστροφή στην Τσέλσι!
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Παρί Σεν Ζερμέν

Παρί: Ο Μπαπέ στα γενέθλιά του… κέρασε δύο γκολ την Μετς! (vid)

H Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στη Μετς και πήρε τη νίκη με 3-1, με τον Κιλιάν Μπαπέ να γιορτάζει με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά του.

Η Παρί Σεν Ζερμέν αντιμετώπισε εντός έδρας τη Μετς και δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Ο Κιλιάν Μπαπέ πέτυχε δύο γκολ στη μέρα των γενεθλίων του ενώ ο Βιτίνια ολοκλήρωσε τη «τριάρα», με τον Ουντόλ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους που το πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 11′ λεπτό απείλησε με τον Βιτίνια, ο οποίος όμως είδε τον Ουκιτζά να αποτρέπει το 0-1. Στα επόμενα λεπτά και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, χωρίς επιτυχία.

Στο 24ο λεπτό ο Ντανίλο παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ επιθετικά η Παρί είδε τον Μπαπέ να κλείνει καλά από την άμυνα και να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 33′ ο Μπαπέ έκανε ένα σουτ το οποίο βρήκε στα σώματα και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια καλή στιγμή στο ματς. Παρί

Μπαπέ και Παρί έκαναν… πάρτι κόντρα στη Μετς

Στην επανάληψη, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το… καλημέρα. Ο Καν-Ιν γέμισε την μπάλα στο 48′ και ο Βιτίνιο την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Η Παρί ανέβασε την απόδοσή της μετά το γκολ και άρχισε να φτιάχνει φάσεις. Στο 54ο λεπτό ο Κόλο-Μουανί δεν κατάφερε να βρει την εστία μετά από την όμορφη ενέργεια του Κανγκ-Ιν, ενώ έξι λεπτά μετά έγινε το 2-0.

Ο Κιλιάν Μπαπέ πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα μακριά από την αντίπαλη εστία και με ένα μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και τελικά στο 83′ ο Κιλιάν Μπαπέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στην κενή εστία.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τους 40 πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 από τη δεύτερη Νις, η οποία βρίσκεται στους 35 βαθμούς, με τις δύο ομάδες να έχουν παίξει 17 παιχνίδι.