Σκοράρει εκτός περιοχής ο Ντε Πολ και 1-0 η Ατλέτικο την Μπιλμπάο!
Σημείο… μηδέν το Τορίνο για Γιουβέντους και Μίλαν!
Ο Ναδάλ «ένωσε» Ζιντάν και Βινίσιους! (vid)
Ο Ονάνα… γκρέμισε όλα όσα έχτισε ο Άντονι! (vid)
Τσέλσι

Τσέλσι, μας κακομαθαίνεις – Νέα νίκη… από το αγαπημένο της «πέναλτι» στο 89′ (vid)

Η Τσέλσι κατάφερε να πάρει μια δύσκολα και... απαραίτητη νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας!

H Τσέλσι επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας με… λυτρωτή τον Μαντουέκε, ο οποίος σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 89′! Ανάσα για την ομάδα του Ποτσετίνο που έφτασε στους 25 βαθμούς και πάει στην έδρα της Λούτον για να χτίσει σερί! Οι Λονδρέζοι είναι η ομάδα με τα περισσότερα κερδισμένα πέναλτι στην Premier League την φετινή σεζόν…

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσι, η οποία είχε τα ηνία του ματς στα πρώτα λεπτά. Ο Μούντρικ και η παρέα του, ήταν ορεξάτοι και στο 14′ η ομάδα του Ποτσετίνο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας!

Ο Ενκουνκού έδωσε την κάθετη στον Γκουστού, με τον νεαρό άσο της Τσέλσι να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Μούντρικ, ο οποίος από κοντά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην συνέχεια η πίεση προς τα καρέ των Λονδρέζων αυξήθηκε και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως ήθελαν το γκολ της ισοφάρισης πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου και το κατάφερε στο πιο κρίσιμο χρονικό σημείο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολίσε κατάφερε να «χαθεί» από τους αμυντικούς της Τσέλσι και με σχετική άνεση έγραψε το 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι τα βρήκε σκούρα, καθώς η Κρίσταλ Πάλας έβγαινε στην αντεπίθεση σε κάθε ευκαιρία, βάζοντας δύσκολα στους αμυντικούς της Τσέλσι.

Ο Τζάκσον σπατάλησε μια μοναδική ευκαιρία στο 70′, κάνοντας τους φίλους της Τσέλσι να ξεσπούν, μετά από την εκτέλεση του, στο 75′ ο Τζάκσον σκόραρε μετά από την σέντρα του Τιάγκο Σίλβα, όμως το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν οφσάιντ, όπως ανακοίνωσε το VAR!

Τα νεύρα στις τάξεις της Τσέλσι ήταν πολλά και όλοι έψαχναν απεγνωσμένα το γκολ της νίκης, με τον Ποτσετίνο και… ζητάει συνέχεια από τους παίκτες του να μην τα παρατήσουν. Στο 81′ ο Ολίσε απάντησε στις φάσεις, με τον Πέτροβιτς να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

O Μπρόγια στο 83’… δεν τα κατάφερε από πλεονεκτική θέση! Στο 89′ όμως ο Μαντουέκε… έσωσε την Τσέλσι και με γκολ από την άσπρη βούλα έφερε ξανά μπροστά στο σκορ με 2-1 την ομάδα του!