Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ του Πέλκα από τα 30 μέτρα «χτύπησε» τον Γιαννιώτη! (vid)
Τεράστια νίκη η Άλκμααρ με «clutch» Παυλίδη και όνειρα για Champions League! (vid)
Λάρισα… εμπιστευτικό με Χρήστο Παπαδόπουλο να «οργώνει» την Ιταλία (vid)
Από την Premier League στον Παναθηναϊκό: Έκλεισε Μπάλντοκ το «τριφύλλι»!
«Τορπίλισε» τη Βιγιαρεάλ ο εορτάζων Δουβίκας και έσωσε τη Θέλτα! (vid)
Έδωσε δικαιώματα η Μίλαν, ατσαλάκωτη η Τζένοα στο «Σαν Σίρο» με ντεμπούτο Παπαδόπουλου (vid)
Ξέφρενο πάρτι στη Φρανκφούρτη η Λεβερκούζεν εν τη απουσία του Τσάμπι Αλόνσο! (vid)
Η Λίβερπουλ καθάρισε σαν (πασχαλινό) αυγό την Τότεναμ! (vid)
Σώζει τα προσχήματα η Τότεναμ στο «Άνφιλντ» με Σον και Ριτσάρλισον (vid)
Μαγική ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Έλιοτ και 4-0 η Λίβερπουλ! (vid)
Τέλος η ατυχία και η αστοχία για τον Σαλάχ: Σκόραρε κόντρα στην Τότεναμ! (vid)
Μαγική προσπάθεια από Σαλάχ: Το δοκάρι του στέρησε το γκολ της σεζόν! (vid)
Κιν εναντίον Χάαλαντ «Σαν κακομαθημένο παιδί κάνει…»
Μπαρτσελόνα

Τσάβι: «Σεβαστείτε τους πρωταθλητές, πεντακάθαρη η νίκη της Μπαρτσελόνα»

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Τσάβι έβαλε τους haters της ομάδας του στη θέση τους.

H Μπαρτσελόνα μόχθησε αλλά τελικά πήρε αυτό που επιζητούσε εξαρχής από την έδρα της Λας Πάλμας. Οι «μπλαουγκράνα» έφυγαν με το διπλό, πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και βρίσκεται μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας της La Liga. Πίσω από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Χιρόνα που προχωρούν χέρι – χέρι στη κορυφή. Ο Τσάβι είδε την ομάδα του να βγάζει αντίδραση στο παιχνίδι και να ανατρέπει να εις βάρος της δεδομένα.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η νίκη ήρθε στις καθυστερήσεις χάρις το εύστοχο πέναλτι του Ιλκάι Γκουντογκάν στο 93ο λεπτό. Ο Γερμανός μέσος ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος δύο λεπτά νωρίτερα μετά το μαρκάρισμα του Σιγκράβεν. Μια απόφαση που αρκετοί αμφισβήτησαν ενώ στην πραγματικότητα είναι ξεκάθαρη. Ο Τσάβι στη συνέντευξη Τύπου στάθηκε στην εικόνα της ομάδας του. Αναφέρθηκε όμως και στο πεντακάθαρο για εκείνον – αλλά και γενικά – πέναλτι που έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα.

Διάβασε επίσης: 2024 με το… αριστερό – Πρώτος τραυματισμός στο «οπλοστάσιο» της Μπαρτσελόνα

Οι δηλώσεις του Τσάβι μετά τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Λας Πάλμας

«Η ομάδα έπαιξε ένα παιχνίδι για να κερδίσει και είναι δίκαια νικήτρια απέναντι σε μια ομάδα από την οποία κανείς δεν έχει επιστρέψει σε αυτό το πρωτάθλημα», συνόψισε, μη κατανοώντας τη διαμάχη για το πέναλτι εναντίον του Γκουντογκάν που μετέτρεψε ο ίδιος ο Γερμανός σε νικητήριο γκολ. «Είναι σπρώξιμο και καθαρό πέναλτι».

Ο προπονητής των «μπλαουγκράνα» εξήγησε τον λόγο της διαφοράς μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου: «Κάναμε αναλυτικές ασκήσεις όλη την εβδομάδα για να επιτεθούμε σε χώρους ενάντια σε μια άμυνα τόσο μπροστά όσο της Λας Πάλμας, αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ βιαστικοί και κάναμε πολλές οριζόντιες πάσες, εκτός από μια πολύ καλή από τον Ντε Γιονγκ στον Σέρχι Ρομπέρτο. Η ομιλία στο ημίχρονο ήταν σύντομη, τους ζήτησα να είναι ηρεμήσουν για να έχουμε υπομονή για να βρούμε την κατάλληλη στιγμή. Τους είπα στο ημίχρονο ότι θα κερδίζαμε με 1-3. Ήταν θέμα ποιότητας στην τελευταία πάσα.

Όλοι δυσκολεύονται να κερδίσουν, οι αγώνες κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η Τζιρόνα κερδίζει στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρεάλ κερδίζει στο 80ο λεπτό με κόρνερ και εμείς κερδίζουμε με πέναλτι στο 90ο λεπτό. Έχουμε επιχειρήματα, ναι, για να κερδίσουμε το πρωτάθλημα. Σεβασμός στους πρωταθλητές», διακήρυξε, εκφράζοντας τη λύπη του για τον απαισιόδοξο τόνο ορισμένων ερωτήσεων. «Είναι παράλογο να ρωτάμε αν το πρωτάθλημα θα ήταν πιο δύσκολο αν δεν κερδίζαμε. Φυσικά και θα ήταν. Αλλά εμείς κερδίσαμε. Η ερώτηση είναι παράλογη και δεν ρωτάτε άλλους προπονητές».