H Άρσεναλ είναι με αποδείξεις η καλύτερη ομάδα στη φετινή Premier League (stats)
Γιουνάιτεντ: Στέλνει τρεις στη Σαουδική Αραβία και πλουτίζει
Χαοτική διαφορά στις τιμές των εισιτηρίων σε Αλιάνζ Αρένα και Σαντιάγκο Μπερναμπέου
Η ενδεκάδα του Αντσελότι για την απόδραση της Ρεάλ από το Μόναχο
O Λεβαντόφσκι κατονόμασε τους δύο κορυφαίους ποδοσφαιριστές της χρονιάς
Ατλέτικο Μαδρίτης

Απλά, λιτά και… μαδριλένικα συνεχίζει η «καυτή» Ατλέτικο στη La Liga! (vids)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε απέναντι στη Βαλένθια (2-0) και έτσι προσπέρασε στη βαθμολογία την Μπαρτσελόνα, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε στην έδρα της τη Βαλένθια για το Πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη ώστε να μειώσουν τη διαφορά από τις Χιρόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αλλά και για να προσπεράσουν την Μπαρτσελόνα ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να πλησιάσουν και άλλο στις θέσεις που δίνουν τα… μαγικά χαρτάκια για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ατλέτικο Μαδρίτης ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και απείλησε από το δεύτερο λεπτό με τον Λίνο, αλλά ο Μαμαρντασβίλι έκανε την απόκρουση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά είχαν δυσκολίες στο να… σπάσουν την άμυνα της Βαλένθια και να γίνουν πραγματικά απειλητικοί. Η επόμενη αξιόλογη ευκαιρία ήταν πάλι για την Ατλέτικο στο 14′. Ο Ροντρίγκο Ντε Πολ έβγαλε μία όμορφη σέντρα, αλλά ο Μέμφις Ντεπάι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.

Στο 17ο λεπτό ο Ντεπάι ήταν αυτός που δημιούργησε για τον συμπαίκτη του, αλλά ο Αντουάν Γκριεζμάν από πλεονεκτική θέση είδε τον Μαμαρντασβίλι να κάνει ακόμη μία σημαντική επέμβαση και να κρατάει το «0». Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέχισε να κυριαρχεί και έχασε και άλλες ευκαιρίες με τον Γκριεζμάν, χωρίς όμως να καταφέρνει να κερδίσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Έτσι, όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με το σκορ να μένει στο 0-0. Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μία σημαντική νίκη

Όμως, στις καθυστερήσεις (45+5′) ο Γκριεζμάν βρήκε τον Λίνο, ο οποίος μπήκε ξεμαρκάριστος στην περιοχή της Βαλένθια. Έτσι, με ένα όμορφο σουτ κέρδισε τον Μαμαρντασβίλι και έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά την Ατλέτικο. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντεπάι στο 57ο λεπτό σκόραρε με το κεφάλι από μικρή απόσταση, μετά τη σέντρα του Μολίνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 της αναμέτρησης, με τη Βαλένθια να μην μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του ματς.

Έτσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 44 βαθμούς ενώ η Βαλένθια έμεινε στους 32 και τη 8η θέση.