Ο Ρόις σε ένα συγκινητικό βίντεο εξήγησε γιατί αποχωρεί από την Ντόρτμουντ! (vid)
ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Η Τσέλσι βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιάγκο Σίλβα!
Μπαρτσελόνα

Ο Λεβαντόφσκι… ξύπνησε και η Μπαρτσελόνα νίκησε! (vid)

H Mπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στην Αλαβές (1-3), με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βρίσκει δίχτυα, ενώ είδε και τον Βίτορ Ρόκε να σκοράρει αλλά και να αποβάλεται.

Η Ντεπορτίβο Αλαβές υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα για την La Liga, με την ομάδα του Τσάβι να παίρνει τη νίκη, με το σκορ να φτάνει το 1-3. Λεβαντόφσκι, Γκουντογκάν και Ρόκε κατάφεραν να βρουν δίχτυα για τους «Μπλαουγκράνα», ενώ ο τελευταίος λίγο μετά το γκολ του αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά και να προσπαθούν να κερδίσουν τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Τελικά, η Μπαρτσελόνα κέρδισε αυτή την άτυπη… μάχη και από νωρίς πίεσε για να βρει ένα γρήγορο γκολ και να πάρει το προβάδισμα. Τελικά, στο 22ο λεπτό οι «Μπλαουγκράνα» πήρα το προβάδισμα, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σκοράρει μετά την ασίστ του Ιλκάι Γκουντογκάν. Οι παίκτες του Τσάβι συνέχισαν να πιέζουν και ήταν ξεκάθαρο πως ήθελαν και ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν κατάφερε να το βρει, με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1. Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Αλαβές και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρει δίχτυα με το… καλημέρα. Ο Γκουντογκάν βγήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το 0-2 με ένα όμορφο πλασέ (49′). Η Αλαβές μπήκε ξανά στο παιχνίδι κατευθείαν, αφού στο 51ο λεπτό ο Σάμου Ομοροντιόν μείωσε σε 1-2 και έκανε ντέρμπι και πάλι το ματς.

Οι «Μπλαουγκράνα», ωστόσο, κατάφεραν να διπλασιάσουν ξανά το προβάδισμά τους, αφού ο Βίτορ Ρόκε με ένα σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-3 (63′). Βέβαια, ο νεαρός παίκτης είδε την κίτρινη κάρτα στο 67′ και το 72′ και έτσι άφησε την Μπαρτσελόνα με 10 παίκτες για την υπόλοιπη διάρκεια του ματς.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Αλαβές δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο ματς, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τελικά την νίκη και τους τρεις βαθμούς με 1-3.