Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Γιουβέντους

Βερόνα – Γιουβέντους: «Άρρωστη» γκολάρα από τον Φολορούνσο! (vid)

Η Βερόνα κατάφερε να πάρει το «Χ» από τη Γιουβέντους, με τον Φολορούνσο να πετυχαίνει το... γκολ της ζωής του!

Η Βερόνα φιλοξένησε τη Γιουβέντους για το Πρωτάθλημα, με το σύνολο του Αλέγκρι να… καίγεται για τη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού το σκορ έμεινε στο 2-2 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Βερόνα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ από το 11ο λεπτό, με τον Φολορούνσο να πετυχαίνει ένα από τα ομορφότερα γκολ της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν ένα κόρνερ και έγινε μία αδύναμη απομάκρυνση. Έτσι, η μπάλα κατέληξε στον Φολορούνσο, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό σουτ εκτός ισορροπίας χωρίς δεύτερη σκέψη και άφησε… άγαλμα τον Σέζνι για το 1-0. Γιουβέντους

Ο Φολορούνσο πέτυχε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς απέναντι στη Γιουβέντους

Η «Γηραία Κυρία» δεν άργησε να ισοφαρίσει, αφού στο 28′ έγινε πέναλτι, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «χτύπησαν» ξανά πρώτοι στο 52ο λεπτό. Ο Φολορούνσο αυτή τη φορά έβγαλε την ασίστ στον Νόσλιν, ο οποίος έκανε το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ραμπιό, ο οποίος στο 55′ σκόραρε μετά την ασίστ του Λοκατέλι για το τελικό 2-2.

Έτσι, η Γιουβέντους… πέταξε δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς και φαντάζει αδύνατο να καταφέρει να πάρει τον τίτλο από την Ίντερ. Βέβαια, αυτή η αναμέτρηση θα μείνει στο μυαλό του κόσμου όχι για το τελικό αποτέλεσμα ή για τη σημασία που μπορεί να στην τελική κατάταξη στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά για το αδιανόητο γκολ που πέτυχε ο Φολορούνσο.

Τέλος, σημειώνεται πως η Γιουβέντους είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 54 πόντους και ένα παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα του Ιντζάγκι, ενώ την ίδια ώρα η Βερόνα έχει 20 βαθμούς και είναι 18η στον βαθμολογικό πίνακα.