Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Παρί Σεν Ζερμέν

Το… τραίνο της Παρί πέρασε και από τη Ναντ! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ναντ και έφτασε εύκολα και ξεκούραστα σε ακόμη ένα τρίποντο (0-2).

Η Ναντ υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της, σε ένα ματς όπου ο Λουίς Ενρίκε αποφάσισε να κάνει rotation, ώστε να ξεκουράσει κάποιους παίκτες. Παρά τις αλλαγές, η Παρί κυριάρχησε και τελικά έφτασε εύκολα στη νίκη, προσθέτοντας ακόμη τρεις βαθμούς στη… συλλογή που κάνει στο γαλλικό Πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να θέλουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μάλιστα, μόλις στο 10ο λεπτό η Ναντ απείλησε με τον Τσιριβέλα, αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Η Παρί είδε στο 25′ το σουτ του Λι Κανγκ-Ιν να κοντράρει, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ουγκάρτε δεν μπόρεσε να σημαδέψει την αντίπαλη εστία.

Στο 35′ ο Ντοναρούμα έκανε μία μεγάλη επέμβαση και αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 0-0. Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν… καθάρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, η Ναντ προσπάθησε να δημιουργήσει στην αρχή κάποιες ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα, και η Παρί Σεν Ζερμέν πίεζε σε όλο το γήπεδο, ελπίζοντας σε κάποιο λάθος. Τελικά, στο 59ο λεπτό ο Λούκας Ερνάντες άνοιξε το σκορ. Δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντρα στα σώματα και κατέληξε στο δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1.

Στο 70′ ο Κιλιάν Μπαπέ πέρασε στον αγωνιστική χώρο, ενώ στο 75′ ο Μοχάμεντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Μπαπέ κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 0-2. Ο Γάλλος σταρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι «κλείδωσε» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Ο Μουτουσάμι είδε το σουτ του να κοντράρει στο 83′ ενώ μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αποτέλεσμα ή στο σκορ.