Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Χιρόνα

Κάνει… φτερά το όνειρο του τίτλου – Στο -10 η Χιρόνα από τη Ρεάλ! (vid)

Η Χιρόνα δεν τα κατάφερε κόντρα στη Χετάφε, γνώρισε ακόμη μία ήττα (1-0) και πλέον φαντάζει αδύνατο να βρεθεί εμπόδιο ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και το Πρωτάθλημα.

Η Χιρόνα φιλοξενήθηκε από τη Χετάφε και φυσικά ήθελε τη νίκη, ώστε να συνεχίσει μέχρι την τελευταία αγωνιστική να έχει έστω και λίγες ελπίδες για τον τίτλο. Τελικά, η ομάδα του Μίτσελ γνώρισε την ήττα με 1-0 και έτσι πλέον βρίσκεται δέκα βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την κυριαρχία στη μεσαία γραμμή. Στο 14ο λεπτό παραλίγο να αλλάξουν οι ισορροπίες με το VAR να τσεκάρει πιθανή κόκκινη κάρτα στον Αλντέρετε για ένα μαρκάρισμα αλλά τελικά έμεινε η κίτρινη που είδε στην αρχή.

Στο 25′ ο Έρικ Γκαρσία κατάφερε να βάλει κόντρα στο σουτ του Όσκαρ Ροντρίγκες ενώ στο 28′ ο Ντόμπβρικ είδε την προσπάθειά του να κοντράρει στον Ιγκλέσιας. Το παιχνίδι συνέχισε χωρίς πραγματικές ευκαιρίες μέχρι το 33ο λεπτό, όταν ο Ζεσούς Σαντιάγκο άνοιξε το σκορ με ένα σουτ με το δεξί πόδι, μετά την ασίστ του Μορίμπα.

Η Χιρόνα προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 38ο λεπτό, με τον Μπλιντ να βρίσκει τον Πάμπλο Τόρε αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ντόβμπρικ στο 43′ έστειλε αρκετά άουτ την μπάλα ενώ στο 45ο λεπτό έχασε μία τεράστια ευκαιρία, με τη Χετάφε να πηγαίνει τελικά μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Χιρόνα

Η Χιρόνα ηττήθηκε από τη Χετάφε και βρέθηκε στο -10

Ο Λουίς Μίλα προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 58′ αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή δεν πλησίασε την εστία της Χιρόνα ενώ και η κεφαλιά του Μορίμπα στο 62ο λεπτό δε βρήκε στόχο. Η Χιρόνα απείλησε στο 63′ με τον Ντόβμρπικ αλλά ο Σόρια μπλόκαρε την μπάλα. Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης η Χετάφε κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και έτσι επικράτησε και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Έτσι, η Χιρόνα βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 62 πόντους και 10 βαθμούς πίσω από τη «Βασίλισσα», ενώ η Χετάφε 9η με 38 πόντους.