Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ligue 1

Ξέσπασε με πεντάρα η Παρί, χατ-τρικ ο Μπαπέ! (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε τη Μονπελιέ μέσα στο γήπεδό της με 6-2 σε μια μεγαλειώδη βραδιά του Κιλιάν Μπαπέ.

Ένας μήνας χωρίς νίκη στη Γαλλία ήταν πολύ μεγάλο διάστημα για την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι τρεις σερί ισοπαλίες στη Ligue 1 δεν συνάδουν με το βεληνεκές των πρωταθλητών και ο αρχηγός τους ανέλαβε δράση. Ο Κιλιάν Μπαπέ το πήρε πάνω του κατά το ήμισυ, σκοράροντας τα τρία από τα έξι γκολ της Παρί στο Μοζόν απέναντι στη Μονπελιέ! Το 2-6 ήταν το τελικό σκορ με καταιγισμό γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Τέσσερα τέρματα στο πρώτο, μοιρασμένα για τις δυο ομάδες. Άλλα τόσα στο δεύτερο, μονάχα όμως από πλευράς φιλοξενούμενων.

Κάνε LIKE στη σελίδα μας στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας Μπαπέ

Με τον Μπαπέ να πετάει ξανά… φωτιές στην επίθεση, σημειώνοντας χατ-τρικ (37 γκολ σε 36 ματς σε όλες τις διοργανώσεις φέτος), η Παρί Σεν Ζερμέν «ξέφυγε» 12 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Μπρεστ και μετράει πλέον… αντίστροφα για την απονομή και του εφετινού τίτλου του πρωταθλητή της Ligue1.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής, η Παρί δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μονπελιέ. Τα γκολ των Βιτίνια (14′) και Μπαπέ (22′), βρήκαν «απαντήσεις» απ’ τους Νορντίν (30′) και Σαβανιέ (45’+1′ πέναλτι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι Παριζιάνοι έκαναν επίδειξη δύναμης. Άλλα δύο γκολ απ’ τον Γάλλο σούπερ σταρ στο 50′ και στο 63′ κι από ένα των Κανκγκ-Ιν (53′) και Μέντες (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 για την Παρί που ήδη αρχίζει να επικεντρώνεται στα μεγάλα ματς των προημιτελικών του Champions League με την Μπαρτσελόνα.