Μπαρτσελόνα: Με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφκσι κέρδισε και την άμυνα της
Άμυνα για κλάματα η Μπαρτσελόνα χάρισε δυο γκολ στη Βαλένθια (vid)
Μόνο έναν παίκτη θέλει τόσο πολύ ο Τσάβι για την επόμενη σεζόν στην Μπαρτσελόνα!
Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
Μάντσεστερ Σίτι

OPTA: Ο Φόντεν μπήκε σε… σπέσιαλ γκρουπ μαζί με τους κορυφαίους μετά το χατ-τρικ!

Ο Φιλ Φόντεν έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Άστον Βίλα και έχει ο πέμπτος παίκτης φέτος που πετυχαίνει κάτι τρομερό στα πέντε κορυφαία Πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε την Άστον Βίλα για την Premier League και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-1. Οι «Πολίτες» προσπαθούν να κατακτήσουν ξανά το Πρωτάθλημα αλλά μόνο εύκολο δε θα είναι αυτό, από τη στιγμή που η Άρσεναλ και η Λίβερπουλ είναι από πάνω τους και δείχνουν πως είναι ικανές να πάνε μέχρι το τέλος για το τρόπαιο.

Στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Ουνάι Έμερι ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Φιλ Φόντεν. Ο Άγγλος επιθετικός έκανε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας του και πέτυχε το δεύτερο χατ-τρικ του μέσα στη σεζόν. Ο 23χρονος πέτυχε το πρώτο του γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45+1′ ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του μπροστά στα αποδυτήρια, αφού έκανε το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο με ένα όμορφο, συρτό σουτ έκανε το 3-1, μετά την όμορφη ενέργεια του Ρόδρι (62′) και στο 69ο λεπτό ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με ένα… μαγικό σουτ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Φόντεν

Ο Φόντεν είναι δίπλα σε μεγάλα ονόματα τη φετινή σεζόν

Μάλιστα, σύμφωνα με την Opta ο Φόντεν μπήκε σε ένα… ξεχωριστό γκρουπ καθώς μετά τους Όλι Γουάτκινς, Μοχάμεντ Σαλάχ, Χάρι Κέιν και Τζουντ Μπέλινγχαμ έγινε ο πέμπτος παίκτης που κατά τη διάρκεια της φετινής αγωνιστικής περιόδου έχει πετύχει 20 ή περισσότερα γκολ και έχει δώσει 10 ή περισσότερες ασίστ στα πέντε κορυφαία Πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Μετά το… σόου της Τετάρτης, ο Φιλ Φόντεν έφτασε τα 14 γκολ στο Πρωτάθλημα, κάνοντάς την έτσι την πιο παραγωγική σεζόν του στην Premier League. Η δεύτερη καλύτερη σεζόν του έγινε το 2022-23, όταν και ο Φόντεν κατάφερε να βρει τα αντίπαλα δίχτυα 11 φορές.