Μόνο έναν παίκτη θέλει τόσο πολύ ο Τσάβι για την επόμενη σεζόν στην Μπαρτσελόνα!
Γκιουλέρ: «Πήγα στη Ρεάλ για να γίνω ο διάδοχος του Μόντριτς»
Ο Σάκα πρώτα έβγαλε ασίστ και μετά γέλαγε μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ! (vid)
Λεβαντόφσκι: «Άξιζα Χρυσή Μπάλα! Αυτοί είναι οι δύο κορυφαίοι της φετινής σεζόν»
Ο Νταβίντ Λουίζ ταπείνωσε τον Κάραγκερ: «Αστείο! Δεν πήρες ποτέ τίτλο, αλλά…»
Ακραία πρόβλεψη Ματέους: «Ρεάλ κόντρα στην Μπάγερν! Έχουμε φαβορί….»
Η τεχνολογία μίλησε – Εκεί θα καταλήξει ο τίτλος της Premier League… και η τελική βαθμολογία!
Έκτακτο: Οριστική συμφωνία της Λίβερπουλ – Έπεσαν υπογραφές! (pic)
Ηχηρές αποχωρήσεις σε Ίντερ και Μίλαν – Χαιρέτησαν οι πρώτοι δύο!
«Μικρή» η Μπάγερν μπροστά στη… Ρεάλ – Η δήλωση Τούχελ τους ξέρανε!
Θα μας τρελάνει ο Τιάγκο Σίλβα – Βρήκε νέα ομάδα… και λέει το «ναι»!
Μπαρτσελόνα ξύπνησες – «Άρρωστη» ανανέωση στον νέο… Πουγιόλ!
To συγκινητικό αντίο του Τιάγκο Σίλβα στην Τσέλσι (vid)
O Μπαένια της Βιγιαρεάλ μας χάρισε την… διπλή σακούλα της σεζόν (vid)
Ντόρτμουντ

Ντόρτμουντ, πας για το θαύμα – Καρυδάτη πρόκριση και “τέζα” η Ατλέτικο (vid)

Τρελή παράσταση από την Ντόρτμουτ, που επικράτησε με 4-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League!

ΙΣΤΟΡΙΚΗ και μάγκικη πρόκριση της Ντόρτμουντ στα ημιτελικά του Champions League! Οι Βεστφαλοί τέζαραν την Ατλέτικο Μαδρίτης και επικράτησαν με 4-2 παίρνοντας το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης. «Ζαλίστηκε» ο Σιμεόνε και η ομάδα του. Τρομερή εμφάνιση της Ντόρτμουντ που αντέδρασε μετά την ήττα με 2-1 στην Μαδρίτη…

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το ματς ξεκίνησε με την Ντόρτμουντ να δείχνει… επιθετικές διαθέσεις και να έχει την μπάλα στα πόδια της, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να περιμένει στην άμυνα. Ο Μπραντ ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά την εστία των Μαδριλένων και εν τέλει στο 34΄ο ίδιος ποδοσφαιριστές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας το 1-0, με τους οπαδούς της Ντόρτμουντ να… είναι στην παράνοια!

Στο 39′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Μάατσεν να νικάει τον Όμπλακ, γράφοντας το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τους Βεστφαλούς να έχουν σκορ πρόκρισης και την ομάδα του Σιμεόνε να είναι… τραγική.

Με το καλημέρα όμως στο δεύτερο ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε αρχικά να μειώσει το σκορ σε 2-1 με τον… Χούμελς να κάνει τρελό λάθος και να σημειώνει αυτογκόλ, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους Μαδριλένους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και εν τέλει κατάφεραν να ισοφαρίσουν μάλιστα με τον Άνχελ Κορέα να κάνει το 2-2, μετά από… λάθος στην άμυνα της Ντόρτμουντ.

Παρόλα αυτά η Ντόρτμουντ δεν τα παράτησε και έδειξε… πως είναι ομάδα με “καρύδια”! Στο 71′ ο Φούλκιργκ κατάφερε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με ωραία προσπάθεια, όμως το 3-2 δεν έφτανε στους Γερμανούς.

Στο 74′ ο Σάμπιτζερ με μια πανέμορφη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-2… με την έδρα της Ντόρτμουντ να «φλέγεται». Στην συνέχεια οι Γερμανοί προσπάθησαν να κρατήσουν το σκορ-πρόκρισης, με τον Σιμεόνε και τους παίκτες του να παλεύουν για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Εν τέλει το 4-2 έμεινε μέχρι το τέλος με την Ντόρτμουντ να παίρνει μια πρόκριση… που την στέλνει στα “ουράνια”! Το όνειρο της κατάκτησης δεν είναι μακριά για τους Βεστφαλούς. Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Σιμεόνε.