Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Ίντερ

Όπως και Πέρισι-τς έτσι και φέτος η Ίντερ!

Με ήρωα τον Ιβάν Πέρισιτς, η Ίντερ πήρε τη νίκη στην έδρα της Ουντινέζε με 2-1.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις και ένταση, η Ουντινέζε υποδέχθηκε την Ίντερ, με τους «νερατζούρι» να φεύγουν νικητές επικρατώντας με 2-1.

Στον αγωνιστικό χώρο μπήκε σαφώς καλύτερα η Ουντινέζε, η οποία απείλησε μόλις στο 6ο λεπτό με το σουτ του Φοφάνα όμως να μην βρίσκει απροετοίμαστο τον Χαντάνοβιτς.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο για δίχτυα όταν ο Σαμίρ βρήκε όμορφα τον Τζάνκτο και εκείνος με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 1-0.

Η Ουντινέζε έχασε και στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά τόσο ο Ντε Πολ όσο και ο Τζάνκτο δεν βρήκαν στόχο.

Στο 32′ ο Ζάπατα βρήκε δίχτυα για την Ουντινέζε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από τον Ντανιέλε Ντόβερι καθώς καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης.

Ανάλογη «τύχη» είχε και το γκολ του Ιβάν Πέρισιτς στο 35′ που ακυρώθηκε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι Ζάπατα και Βίντμερ έφτασαν μία ανάσα από το γκολ αλλά κανενός η προσπάθεια δεν κατέληξε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Ίντερ έφτασε στο γκολ με τον μοναδικό «ενεργό» της παίκτη στο πρώτο 45λεπτο, Ιβάν Πέρισιτς, ο οποίος νίκησε τον αντίπαλο κίπερ και έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά ψάχνοντας το γκολ που θα τις έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Το τέρμα αυτό δεν ήρθε για καμία από τις δύο ομάδες παρά τις φάσεις που δημιουργούσαν κατά διαστήματα με κύριους εκφραστές τους Ζάπατα για την Ουντινέζε και Πέρισιτς για την Ίντερ.

Στο 83′ και ενώ η Ίντερ αύξανε την πίεσή της, ο Ζοάο Μάριο έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στην γραμμή της εστίας του αντίπαλου γκολκίπερ, όταν και κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έβγαλε μία πολύ όμορφη σέντρα για τον Ιβάν Πέρισιτς και εκείνος με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Ίντερ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ουντινέζε.