Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσε το πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Ρόμα

Έβγαλε την υποχρέωση (vid)

Σε τυπική διαδικασία εξελίχτηκε η ρεβάνς της Ρόμα με τη Βιγιαρεάλ, καθώς παρά την ήττα των "τζιαλορόσι" με 1-0 από το "κίτρινο υποβρύχιο", η υπόθεση πρόκριση για τους Ρωμαίους είχε εξασφαλιστεί από το πρώτο παιχνίδι.

Στον επαναληπτικό του 0-4 στο “Μαδριγάλ” για την φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ η Ρόμα υποδέχτηκε στο “Ολίμπικο” την Βιγιαρεάλ. Η αναμέτρηση ήταν ενδιαφέρουσα μόνο για ένα ημίχρονο στο οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό 1-0 υπέρ του “κίτρινου υποβρυχίου, καθώς στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες δεν πιέστηκαν με την υπόθεση πρόκριση για την Ρόμα να έχει ξεκαθαρίσει από νωρίς.

Η Βιγιαρεάλ ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να έχει ελπίδες πρόκρισης αλλά η σέντρα σουτ του Ρομπέρτο Σοριανό από πλάγια θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ωστόσο, το γκολ για το “κίτρινο υποβρύχιο” δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 15ο λεπτό μετά από ένα κάκιστο κοντρόλ του Βερμάλεν στην μικρή περιοχή, ο Σάντος Μπορέ με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. roma

Όσο κυλούσε ο χρόνος η Ρόμα όλο και οχυρωνόταν περισσότερο στα καρέ της με τη Βιγιαρεάλ να επιχειρεί με κάθε τρόπο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Ένας τρόπος που δοκίμασαν ήταν τα μακρινά σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Άλισον εξουδετέρωσε τόσο τα σουτ των Ροντρίγκο και Σοριάνο στο 33΄και στο 39΄αντίστοιχα.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Φραν Εσκριμπά έριξε στο παιχνίδι και τον Μπακαμπού προκειμένου να εξαντλήσει τις ελπίδες πρόκρισης της ομάδας του αλλά σε καμία περίπτωση η εστία της Ρόμας δεν απειλήθηκε σοβαρά.

Έτσι, φτάσαμε στο 89΄και το 90΄για να κάνει αισθητή την παρουσία τους η Βιγιαρεάλ, η οποία αντίκρισε τον Άλισον να πραγματοποιεί δύο ακόμα δύσκολες επεμβάσεις σε ισάριθμα σουτ του Σάντος Μπορέ.

Να σημειωθεί, ότι οι “τζιαλορόσι” δε θα έχουν στη διάθεσή τους για τον  επόμενο αγώνα του Γιουρόπα Λιγκ τον Ρούντιγκερ, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81ο λεπτό για χτύπημα εκτός φάσης.